Představujeme 8. třídu: Patronem je Bohumil Jank, trenérem Petr Luštinec
V představování hradecké mládeže pokračujeme i v roce 2016, na řadě je nyní 8. třída, tedy nejstarší žákovská kategorie. Za ní v sezóně 2015/16 nastupují převážně hráči ročníku 2002, příležitosti se ale dostává i některým o rok mladším hokejistům. V žákovské lize si svěřenci trenéra Petra Luštince vedou velmi dobře – ve své skupině totiž aktuálně svádějí s Pardubicemi souboj o třetí místo. V roli patrona dohlíží na hradecké mladíky i Bohumil Jank.
Ten si i přes své vytížení v A-týmu udělá volnou chvíli a zajde za svými svěřenci. „Máme náročnou sezónu, takže času moc není, ale když je, tak zajdu s klukama na trénink. Kouknu se na ně, a když mám možnost, pomůžu jim, třeba je v něčem opravím. Od asistenta trenéra Martina Stehna mám informace o tom, jak kluci hrají. Vždycky po zápase se spolu pobavíme,“ popisuje svůj přehled o mládežnickém týmu Bohumil Jank.
Představujeme mládež & patrony |
---|
Junioři & Jiří Vašíček Starší dorost & Jaroslav Kudrna Mladší dorost & Rudolf Červený » 8. třída & Bohumil Jank « |
Jak přesně probíhá spolupráce mezi hradeckým obráncem a mladými východočeskými hokejisty? „Před tréninkem se vždycky domluvím s trenérem, jestli potřebuje, abych šel na led ve výstroji nebo jenom v teplákách a bundě. Většinou se to odvíjí od toho, s čím chce pomoc a co potřebuje klukům ukázat,“ vysvětluje součinnost královéhradecký bek.
Pro každého hokejistu je důležitá všestrannost a rozvíjení svých dovedností, s čímž souhlasí i žákovský patron. „Je důležité, aby kluci rozvíjeli motoriku, nebyli „dřevěný“, dobře bruslili a stříleli a měli vesměs všeobecné zaměření. Kolikrát jsem s nimi v létě absolvoval soustředění v České Lípě, takže vím, jak trénují. Myslím, že trenéři jim dávají maximum toho, co by měli,“ chválí práci mládežnických koučů Bohumil Jank.
Petr Luštinec: Snažíme se o výchovu komplexních hráčů
Žákovská liga není oproti extraligám kategorií SCM příliš sledovanou soutěží, její program tedy hradeckým fanouškům přibližuje hlavní trenér 8. třídy Petr Luštinec. „Soutěž je dlouhodobá, ve skupině se hraje čtyřkolově každý s každým. Vítěz skupiny pak postupuje na Mistrovství České republiky. My jsme aktuálně na čtvrté pozici a nejspíš nás čeká souboj o třetí místo s Pardubicemi,“ říká o dosavadních výsledcích svých svěřenců jejich kouč.
Z celkového počtu dvaatřiceti zápasů své skupiny má osmá třída aktuálně odehraných 22 kol. Díky dobré bilanci 12 výher, 3 remíz, 7 proher a 27 získaných bodů se nyní mladí Východočeši nacházejí na již zmiňovaném čtvrtém místě tabulky skupiny „C“ – Pražské. Pozitivem je i poměr mezi vstřelenými a obdrženými brankami – svěřenci trenéra Luštince inkasovali o dvanáct gólů méně, než sami vstřelili do sítí svých soupeřů.
Hráči 8. třídy jsou ještě poměrně mladí, i tak ale absolvují každý týden sérii náročných tréninků. „Trénujeme čtyřikrát týdně, vždy hodinu na ledě a hodinu se věnujeme suché přípravě. Na suchu se zabýváme sílou celého těla, rychlostí, odrazovou sílou a hrajeme různá herní cvičení. Ve středu chodíme kondičně plavat do Městských lázní a o víkendu máme zápasy. Někdy hrajeme jen v sobotu a někdy i v neděli,“ popisuje program mládežníků bývalý hradecký obránce.
V tréninkových blocích využívají „osmáci“ veškerého vybavení zimního stadionu – od schodů přes posilovnu a střelnici až po tartanovou dráhu. Zajímavým prvkem přípravy na ledě jsou pak ofenzivně či defenzivně zaměřená cvičení. „Na dělených trénincích neděláme rozdíl mezi obránci a útočníky. Když je blok pro útočníky, absolvují ho bez rozdílu i obránci a naopak. Dnes musí každý hokejista znát jak obranné tak útočné činnosti, snažíme se tedy o výchovu komplexních hráčů,“ vysvětluje zajímavou tréninkovou metodu žákovský trenér.
Motivací do poctivé a tvrdé práce může být východočeským mladíkům i to, že na tréninky s nimi chodí extraligový hokejista Bohumil Jank. „Kluci jsou rádi, když přijde hráč, na kterého se chodí koukat do A-týmu. Myslím, že je dobře, když patroni takhle docházejí na tréninky,“ pochvaluje si spolupráci s mladým hradeckým bekem Petr Luštinec.