čt 14.3.2024 | Jan Hirsch

I přes závěrečné drama junioři na výhru proti Přerovu nedosáhli

Druhý zápas skupiny o udržení nabídl souboj prvního s posledním, tedy Hradce s Přerovem. Poslední tři vzájemná utkání patřila Lvům, těm se ale nepodařilo na tyto úspěchy navázat a nemají tak ještě o záchraně rozhodnuto. V klání byly nejdůležitějším faktorem skvělé přesilovky Zubrů, kteří v nich dokázali vstřelit čtyři branky a pět minut před koncem vedli 5:2. Východočeši ještě zkusili zabojovat o vyrovnání a zdramatizovali zápas, stav 5:4 pro Moravany však na ukazateli zůstal i po vypršení času a ti tak brali tři body.

Na první akci se nemuselo čekat dlouho, už po necelých dvou minutách hry měl příležitost Tomáš Hora, ale minul. Postupně se hra začala vyrovnávat a Filip Tuček v hradecké brance si puk také stihl osahat. V osmé minutě přišla přesilová hra Lvů, ti si s ní ale nedokázali moc poradit, a naopak mohli být po úniku Tobiáše Kuchty rádi, že nemusí dotahovat. „Těžko se mi zápas hodnotí. Nenastoupili jsme do něj úplně nejlépe, možná jsme v hlavách měli, že už jsme zachránění, ale ještě nejsme. Soupeř šel za vítězstvím urputněji než my,“ uznává Jaroslav Prášek, forvard, který ve skupině o udržení zapsal už tři kanadské body.

Po vypršení početní výhody se k puku dostali Valdis Dommers a právě Jaroslav Prášek, kteří ujeli do přečíslení. Povedlo se jim vyšachovat přerovskou obranu a druhý jmenovaný neměl s odklizením puku do odkryté klece potíž. „Dostal jsem puk, jeli jsme dva na jednoho. Nahrál jsem Valdovi a myslel jsem, že už bude střílet. On mi ale přihrál zpátky před prázdnou klec a já jsem s trochou štěstíčka zakončil,“ komentuje první branku utkání její autor. Ke konci první periody měly šance oba týmy. Nejprve hradecký Matěj Pinkas nedokázal sám před Žurkem správně zakončit, poté zahrozili také hosté, když Tobiáš Kuchta s Petrem Švejdou neproměnili přečíslení. Do kabin se tak šlo za příznivého stavu pro Mountfield.

Druhou dvacetiminutovku poskvrnilo hned zkraje vyloučení na straně Hanáků, Hradečtí se však v početních výhodách trápili a branku soupeře se jim nepodařilo výrazněji ohrozit. Zato modrožlutý tým byl v přesilovkách při chuti, hned tu první, která přišla ve 26. minutě se mu podařilo využít. V mezikruží se k puku dostal Radim Hradil, který vyrovnal na 1:1. I v o dvě minuty pozdější power-play Moravané udeřili, stačilo jim na to jen 17 sekund. A znova to byl Radim Hradil, který úspěšnou dorážkou potvrdil roli nejproduktivnějšího hráče svého klubu.

O náskok připravení Východočeši se potřebovali vrátit do zápasu, obrana Přerova jim však dělala velké problémy a do mnoha vyložených šancí je nepustila. „Nechali jsme si sebrat vedení a pak už jsme celé utkání tahali za kratší konec,“ smutní hráč ročníku 2004. Na cestě za vyrovnáním si jeho celek házel sám klacky pod brusle, na trestnou lavici putoval tentokrát právě Jaroslav Prášek. Poprvé a naposledy v utkání se však Mountfieldu podařilo oslabení ubránit. Nedlouho před sirénou se navíc sám před Žurkem ocitl domácí overage junior Petr Moravec a upravil skóre na 2:2.

Poslední fáze duelu opět odstartovala vyloučením jednoho z hostujících a opět Hradečtí nedokázali poskytnutou výhodu zužitkovat. Nedlouho po jejím skončení ale k dopravení puku do přerovské sítě málem skutečně došlo, radost však celku zpod Bílé věže odčaroval skvěle chytající Petr Žurek, který bravurním přesunem zlikvidoval ránu Marka Macha. Když pak Miroslav Dobner poslal svůj mančaft znova do čtyř, dalo se už téměř očekávat, že svěřenci Davida Kudělky tuto možnost neodmítnou. A skutečně, po 19 vteřinách propálil Tučka střelou z první Adam Tomiga. „Zbytečně jsme faulovali. Věděli jsme, že Přerov má dobré přesilovky, ale nedávali jsme na to moc pozor,“ vypichuje nedostatky duelu 19letý forvard.

Za stavu 3:2 pro Zubry se klání pomalu chýlilo ke konci, drama však mělo teprve přijít. V 53. minutě dostal tým z Moravy k dispozici další početní výhodu a jen dvě vteřiny jej dělily od čtvrtého přesilovkového gólu v utkání. Zakončení lotyšského Tomse Motse totiž brankovou čáru překročilo jen chvíli po návratu Davida Paviče na led. Když o 13 sekund později Tobiáš Kuchta zvýšil na 5:2, zdálo se být rozhodnuto. Domácí hráči však zabrali a dokázali snížit, nejprve vstřelil třetí branku v rámci 31 vteřin Matěj Beneš. Na něj při hře bez brankáře navázal druhým zářezem v utkání Petr Moravec. Na vyrovnání však svěřenci Martina Vágnera nedosáhli a v sobotním zápase na Hané tak budou mít co vracet. „Musíme se k příštímu zápasu postavit jinak a získat tři body,“ říká na závěr Jaroslav Prášek.