pá 12.1.2024 | Eva Šafranková

Bitva do posledních vteřin. Hradec těsně podlehl Pardubicím

Hradec od začátku zápasu tahal za kratší konec, do derby totiž nevstoupil ideálně, když po deseti minutách prohrával už o dva góly. O snížení se však dočkal v přesilovce díky Davidu Šťastnému. Totožný průběh následoval i ve druhé třetině a opět to byla využitá početní výhoda, ve které Šťastný dostal domácí na dostřel. Byla to velmi vyrovnaná bitva, ale stav 2:3 se už do konce utkání nezměnil. Lvi tak svému největšímu rivalovi z Pardubic podlehli i potřetí v sezoně.

Oproti nedělnímu duelu na kladenském ledě došlo v hradecké sestavě k několika změnám. Po dvouzápasové pauze se vrátil Patrik Marcel jako sedmý obránce. Pohromadě zůstala jen první a druhá útočná formace, kvůli nemoci vypadl Christophe Lalancette, nedostalo se ani na Matěje Chalupu. Naopak po jedné absenci nastoupil znovu Radovan Pavlík.

Dynamo se ujalo dvougólového vedení, Hradec snížil

Úvod třetího východočeského derby v probíhající sezoně přinesl nepřesnosti od obou celků, avšak na otevření gólového účtu se nemuselo dlouho čekat. Na konci druhé minuty se od modré čáry prosadil hostující Peter Čerešňák, jenž využil clony před Janem Lukášem a propálil vše, co mu stálo v cestě – 0:1. Záhy mohli Hradečtí odpovědět, když se Aleš Jergl málem ocitl v brejku, Roman Will ale odpálil puk hokejkou, a tak se domácí forvard ke střele ani nedostal.

Po potyčce se trestalo na obou stranách, které i tak hrály v pěti mužích. Mountfield postupně zlepšoval svůj pohyb, ale nebylo mu to nic platné, když v 10. minutě podruhé inkasoval. Pardubice měly totiž k dispozici početní výhodu, ve které to sehrály na první dotek a Lukáš Radil z pravého kruhu zamířil přesně – 0:2. Lvi se z toho snažili nesložit, a to se jim dařilo, dokonce dostal na chvíli soupeře pod tlak a Will měl v brankovišti co dělat. Po dorážce Evana Jaspera a následném závaru však zůstal kotouč ležet na brankové čáře.

Poté už se ale domácí mohli radovat. Díky své aktivitě si vybojovali přesilovku, ve které se nejdříve nemohli usadit v útočném pásmu, na jejím sklonku však Ralfs Freibergs přihrál od modré na Davida Šťastného, jenž se trefil ke vzdálenější tyči a snížil na 1:2. Žádné derby se nemůže obejít bez emocí, což platilo i tentokrát a na trestnou lavici usedl za hrubost opět jeden hráč za každý celek. V závěru ještě párkrát zahrozil Hradec, vyrovnávacího gólu se ovšem nedočkal.

Pardubičtí znovu odskočili, ale Lvi ihned zareagovali

Dynamo mělo start do prostředního dějství lepší. Jako první hradeckého strážce svatyně prověřil nejlepší pardubický střelec Lukáš Sedlák, který mířil na vyrážečku, Lukáš byl však připravený. Oba mančafty si brzy své role vyměnily a byli to Lvi, kteří se stali aktivnější, jenže na Willa vyzrát nedokázali. A to ani Jordann Perret, který se pokoušel o dvě dorážky zblízka, ani Oliver Okuliar, jehož bekhendový pokus proletěl těsně kolem pravé tyče.

Svěřenci Tomáše Martince pokračovali v útočné aktivitě, ždímali svého největšího rivala, který nemohl jít ani vystřídat. Mountfield sice pálil jednu ránu za druhou, ale prostor mezi třemi tyčemi netrefil, což ho muselo velmi mrzet. Hosté totiž po dlouhé době vyjeli do útoku, který zakončoval zprava Martin Kaut, jenž u bližší tyče nachytal Lukáše – 1:3. O necelé dvě minuty později se domácí dostali na dostřel, když se druhou brankou v utkání a opět v přesilovce z kruhu blýskl David Šťastný.

Srovnat krok mohl Hradec, když Oliver Okuliar vybídl dojíždějícího Tomáše Pavelku. Třetí nejproduktivnější hráč domácích ale přihrávku nezachytil. Poté museli Lvi po špatném střídání čelit nejlepší početní výhodě v extralize, což se jim poměrně dařilo i s výbornými zákroky Lukáše. Hokejisté z města perníku mohli znovu odskočit do dvougólového vedení, proti však stála branková konstrukce. Ani tato třetina se neobešla bez trestů za hrubost, tentokrát výměna názorů proběhla mezi Martinem Pláňkem a Lukášem Radilem.

Hosté si těsné vedení pohlídali

Začátky dvacetiminutovek se Mountfieldu v tomto zápase nedařily tak, jak by si představoval, což platilo i v té poslední. Příležitosti postupem času přicházely také z hradeckých hokejek, avšak střely to nebyly příliš nebezpečné. To se mohlo změnit, protože hokejisté zpod Bílé věže obdrželi přesilovku, při které chtěl od modré pálit Tomáš Pavelka, jenže v rozhodující okamžik zlomil hůl.

Pak se vylučovalo i na druhé straně, a tak se hrálo 57 vteřin čtyři na čtyři. Během toho si Bohumil Jank nebezpečně najel do levého kruhu, Will však sklapl betony včas. Zbylé minuty oslabení zvládli domácí bez inkasování. Jak se blížila závěrečná siréna, v soubojích se ještě více přiostřovalo. Jedna ze šarvátek byla k vidění v prostoru mezi střídačkami, po které padly tresty pro hradecký i pardubický celek.

Svěřenci Tomáše Martince chtěli s výsledkem ještě něco udělat, hnali se za vyrovnáním, které ale stále nepřicházelo. Daleko od něj nebyl Aleš Jergl, jenže po jeho střele zacinkala tyčka. Dynamo také ještě zkusilo zahrozit, leč bez úspěchu. Hradečtí si dvě minuty před koncem základní hrací doby vzali oddechový čas a šli na led se šesti hráči. Nebylo jim to však platné, protože si žádnou nebezpečnou pozici nevypracovali. Lvi tak prohráli 2:3, na Pardubice nestačili ani ve třetím vzájemném měření sil a po třech duelech nezískali žádný bod.