ne 21.1.2024 | Tomáš Prodělal | Foto: Roman Turovský / HC Škoda Plzeň

Do čtveřice všeho dobrého! Hradec v Plzni urval bonusový bod

Hradečtí začali na ledě neoblíbené Plzně, jak nejlépe mohli, když se hned první střelou z hole Davida Šťastného dostali do vedení. Atraktivní podívaná přinesla další branky až ve druhé třetině, kdy nejprve vyrovnal Jakub Lev, ale o dvaačtyřicet vteřin později poslal Lvy znovu do vedení Alex Tamáši. Mountfield však o svůj náskok v závěru přišel, a tak musel počtvrté za sebou do nastavení. Tentokrát už se ale na Hradec usmálo štěstí, když Marek Zachar doklouzal s pukem až za čáru. Lvi zvítězili 3:2 po prodloužení.

Oproti utkání se Spartou se v sestavě odehrála jediná změna. Zraněného Radka Pilaře ve čtvrté formaci nahradil Adam Novotný, letce z pozice centra velel Marek Zachar.

Lvi šli do vedení z první střely

Hradečtí vstoupili do utkání tím nejlepším možným způsobem. David Šťastný přebral nahrávku ve středním pásmu, projel až do útočného a přes Davida Kvasničku překvapil Hlavaje střelou ke vzdálenější tyči – 0:1. Jak nenápadně Lvi vedení nabyli, tak ho mohli také pozbýt. Jan Piskáček nahodil od modré čáry, od Lukášovy vyrážečky se puk odrazil vysoko nad a jen díky brusli Martina Pláňka nebylo srovnáno. Jinak bylo zajímavých situací v první minutách poskromnu.

Třetí útočná formace hostí demonstrovala své sebevědomí po gólu také tlakem a Hlavajovi jezdil puk po brankovišti křížem krážem. Zámek rozjel tempo duelu a Jan Schleiss mohl srovnat, Lukáš ale puk vyrazil lapačkou. Hra se přelévala ze strany na stranu, ale nebezpečnější byla Plzeň. Nejprve se pěknou stahovačkou blýskl Tim Söderlund, který měl v brance dost místa, trefil však špičku pravého betonu. Ještě blíže vyrovnání byl o něco později Jakub Šiler, perspektivní junior tečoval nahození těsně mimo.

Západočeská aktivita pokračovala i po komerční pauze a situaci dvou na nikoho se snažil vytvořit Tim Söderlund, jenže brusle Patrika Marcela byla proti. Domácí ale při útočení zapomněli na zadní vrátka a kupředu ujel David Šťastný, který ze středu plochy vystřelil tak, aby se touš odrazil příhodně pro Jana Eberleho, tomu však gól ukradla lapačka Samuela Hlavaje, verdikt se nezměnil ani po dlouhém zkoumání videa. Ve zbytku třetiny tlačili hráči z města piva, ale vyrovnat nedokázali.

Hradec rychle kontroval na ztrátu vedení

Úvod druhé třetiny se nesl ve znamení nepřesností, které ukolíbaly obě obrany, což vedlo k velkým šancím. Nejprve jel sám na branku Giorgio Estephan, ale forhendovou kličkou přestřelil. Na opačné straně bylo tak uplatněno pravidlo nedáš-dostaneš. Jakub Lev uzmul puk na kruzích a milimetrově přesnou ranou do bližšího horního rohu vyrovnal – 1:1. Mountfield však nic nezabalil a okamžitě přispěchal s odpovědí. Jordann Perret nahrál zpoza branky Oliveru Okuliarovi, který nahrnul puk na brankoviště, kde se nejlépe zorientoval Alex Tamáši a zametl touš za ležícího Hlavaje – 1:2.

Po komerční pauze dostali hosté možnost první přesilové hry v utkání, ta se jim však vůbec nepovedla, a tak největší příležitost přišla až při hře v plném počtu. David Šťastný tradičně vyšíval v útočném pásmu, než uvolnil Aleše Jergla, hradecký asistent kapitána už byl ale v příliš velkém úhlu, tudíž netrefil branku. Následně dostali možnost početní převahy také Západočeši, ale ani v jejich podání jsme se nedočkali ohrožení branky.

Mountfieldu byl umožněn přesilovkový reparát a počínal si mnohem lépe, plzeňskou branku zasypal střelami, na brankovišti byl mimořádně aktivní Oliver Okuliar, vše vyústilo v šestapadesát vteřin početní výhody pět na tři. V té však indiány podržel Samuel Hlavaj a oprávněně si vysloužil vyvolávání od domácích příznivců. Těsně před vyrovnáním sil na ledě vypustil žíni Ralfs Freibergs, ale ani on skórem nepohnul. V poslední minutě ještě bezúspěšně tlačili také domácí.

Plzeň si vynutila prodloužení

Ze začátku poslední dvacetiminutovky hrály oba týmy zodpovědně z obrany, a tak jsme si na moment, který by zvedl diváky ze sedadel, museli 210 vteřin počkat. Jordann Perret se dostal do rychlého protiútoku a proskočil na slot, odkud vystřelil, touš skončil na zadním mantinelu. Tento moment ale Plzeň nakopl a hráči v bílém přebrali iniciativu. Zajímavým pokusem z ostrého úhlu se prezentoval Jan Piskáček, ale hradecký vratár hrací předmět udržel ve své moci.

Hradečtí začali být o něco více ofenzivní, což se jim málem hrubě nevyplatilo. Tim Söderlund si šikovně udělal prostor a vyzval ke skórování na kruh sjetého Daniela Maláka, který měl před sebou odkrytou klec, do volného prostoru však fantasticky skočil Jan Lukáš a sebral západočeskému mladíkovi téměř jistý gól. Podobně se ale prezentoval Samuel Hlavaj, když Oliver Okuliar dokázal na zadním mantinelu vybojovat puk a předložil ho před branku Alexi Tamášimu, duel slovenských reprezentantů hned dvakrát vyzněl lépe pro maskovaného muže.

Necelých šest minut před koncem dostala Plzeň možnost početní výhody. Během ní několikrát pálil Tomáš Mertl, ale neuspěl. Tlak však postupem času nabíral na síle a pokračoval také při plném počtu hráčů, což Škodě přineslo vyrovnání. Puk ze souboje na zadním mantinelu vyjel na mezikruží, kde ho sebral Michal Houdek a ranou mezi betony vyrovnal – 2:2. Oba celky měly nervy na pochodu, takže jsme do konce třetiny viděli ještě dvě rozmíšky.

Druhý bod Lvům přisoudil Marek Zachar

V prodloužení se nejprve sám na branku řítil Alex Tamáši, ale vyjetého Hlavaje nepřekonal, následně navíc Martin Pláněk fauloval a Lvi se museli bránit. Paradoxně se jim ale podařilo nebezpečně zahrozit. Domácí gólman nedokázal dostihnut puk dříve než Tamáši, který střílel do rozhozeného brankáře, ten si však poradil. Škoda svou převahu nevyužila, a tak trestali Hradečtí. Marek Zachar si od Tomáše Pavelky vyžádal přihrávku a prodral se až před gólmana, pod kterým puk šťastně podjel. Rozhodnutí posléze ještě potvrdil videorozhodčí. Mountfield tak bodoval v sedmém utkání z posledních osmi a urval cennou výhru.

Jan Lukáš 64 36 2 34 94,44 0 0

Hrál se vyrovnaný a rychlý hokej. Hradec je bruslařský tým, okamžitě otáčí hru. Věděli jsme to a on to potvrdil. Dostali se do vedení. První třetina z naší strany nebyla ideální. Podařilo se nám vyrovnat, bohužel jsme hned vzápětí dostali branku na 1:2, ale ubránili jsme oslabení tři proti pěti. Ve druhé třetině to byly vůbec těžké momenty, oslabení ve třech, ve čtyřech… Třetí část byla zase vyrovnaná. Podržel nás gólman, měl super zákroky. Nám se podařilo před koncem vyrovnat. Přesilovku v prodloužení jsme bohužel měli proměnit, ale nepovedlo se a poté jsme inkasovali gól. Na druhou stranu jsme rádi za bod a kluky pochválíme, protože zápas odbojovali. Takové prohry přijdou, ale my odcházíme se vztyčenou hlavou.