ne 28.1.2024 | Eva Šafranková | Foto: Jiří Princ / Bílí Tygři Liberec

Lvi smazali třígólové manko a zdolali Liberec 4:3 po nájezdech

Prokletí základní hrací doby pokračuje, ale tentokrát to bylo s vítězným koncem. Hradec prohrával již v osmé minutě o tři góly, pak se však herně zvedl a v první třetině, která trvala přes hodinu, snížil na 1:3. V dalším průběhu byl nadále aktivnějším týmem a zaslouženě vyrovnal. Posedmé v řadě tak šel Mountfield do prodloužení, ve kterém to zkusil i bez brankáře, leč neúspěšně. V samostatných nájezdech si vítěznou trefu připsal hostující obránce Tomáš Pavelka. Lvi tedy v souboji šelem dokonali obrat a vyhráli 4:3. Navíc Eetu Laurikainen zaznamenal první výhru v hradeckém dresu.

V porovnání s předchozím duelem proti brněnské Komětě hradecké brankoviště znovu hájil Eetu Laurikainen, v obraně ale chyběl Patrik Marcel. Po zranění se vrátil Christophe Lalancette, jenž nahradil Radka Pilaře ve čtvrté útočné formaci. Pozice třináctého forvarda patřila Matěji Chalupovi.

První třetina trvala 63 minut a padlo v ní 45 trestných minut

Mountfield si začátek utkání určitě takovým způsobem nepředstavoval, inkasoval totiž po 49 vteřinách hry. Adam Najman se vydal z kruhu za bránu Laurikainena, odkud našel Jayce Hawryluka, jenž zakončil bekhendem k tyči, což potvrdili i rozhodčí po přezkoumání videa – 1:0. Hosté se z nepovedeného úvodu rychle vzpamatovali a sami se dostali ke střele. Jordann Perret vypálil z pravého kruhu, ale puk proletěl nad horní tyčí. Ačkoliv se Hradec chvíli držel v útočném pásmu, musel v osmé minutě finský gólman v černém dresu lovit kotouč ze své klece podruhé.

Jan Šír trefil z těsné blízkosti hruď Laurikainena, poté došlo k několika dorážkám, ale ujala se až ta z hole Jaroslava Vlacha. Celou situaci zkoumali dlouho sudí na videu a gól byl nakonec uznán. Nezměnila to ani trenérská výzva Lvů, kteří tak obdrželi menší trest, čehož Liberec využil a v čase 07:58 bylo skóre již 3:0. Rána Adama Najmana sice skončila na betonu, do prázdné svatyně však zamířil přesně Martin Faško-Rudáš. Východočeši museli jít opět do oslabení, to ale ustáli a sami v přesilovce udeřili.

Po několika rychlých přihrávkách uspěl ze slotu Jérémie Blain, který bekhendem propálil Krále kolem lapačky – 3:1. Záhy mohli Hradečtí snížit na rozdíl jediné branky, avšak v další početní výhodě trefil Aleš Jergl horní tyčku. Další minuty nabídly momenty, které byly podobné až play-off. K vidění byly osobní souboje a potyčky, z čehož padlo několik trestů na obou stranách. Největší z nich vyfasoval Tomáš Filippi, jenž zasáhl Olivera Okuliara do obličeje, a pro něj tak duel skončil.

Mountfieldu se podařilo srovnat krok

Druhá třetina začala ve čtyřech hráčích za každý tým, poté však měli Hradečtí tříminutovou početní výhodu, během které několikrát zahrozili. Jérémie Blain nabil do levého kruhu Giorgiu Estephanovi, který ale Daniela Krále nepřekonal. Domácí strážce svatyně si poradil i s pokusem nejlepšího střelce Východočechů Olivera Okuliara. Za Severočechy se ukázal Američan Ian McCoshen, avšak jeho projektil ani následná dorážka neskončila v prostoru mezi třemi tyčemi.

Mountfield postupně převzal iniciativu, dobře napadal a stal se aktivnějším celkem, za což byl ve 28. minutě odměněn. Giorgio Estephan vyslal dělovku z kruhu, kterou Král vyrazil před sebe a největší důraz na brankovišti předvedl Jan Eberle, jenž uklidil puk za libereckého brankáře – 3:2. Kapitán Lvů si tak připsal další bod za poslední tři zápasy. Ani toto dějství se neobešlo bez šarvátek. Za hrubost byli vyloučeni domácí Kelly Klíma a hostující Aleš Jergl. Zanedlouho si Tygři zahráli přesilovku, kterou ale nevyužili a sami se pak provinili za hru v šesti.

Hradec po celou dobu početní převahy mačkal soupeře, avšak tlak v gól nepřetavil. Toho příliš mrzet nemuselo, protože se mu to se štěstím povedlo ve 35. minutě. Vojtěch Budík riskantně nahrával od pravého mantinelu křižně na svého spoluhráče, jenže do toho sáhl Marek Zachar. Teč hostujícího útočníka změnila směr kotouče, který propadl mezi betony za nic netušícího Daniela Krále – 3:3. V závěru nechybělo daleko a Liberečtí si mohli vzít vedení zpět. Po střele Jayce Hawryluka se totiž hrací předmět odrazil od betonu Laurikainena do pravé tyče.

Ve třetím dějství byli Lvi aktivnější, avšak zápas nerozhodli

Hokejisté zpod Bílé věže měli hned zkraje třetí dvacetiminutovky k dispozici přesilovou hru, kterou však nesehráli ideálně. Po jejím skončení si ale vypracovali zajímavé příležitosti, jenže puk za zády Daniela Krále neskončil. Naopak Jakub Rychlovský to zkusil ze slotu, avšak mířil vysoko nad bránu. Severočeši museli za chvíli čelit osmé nejlepší úspěšnosti početních výhod, ale i tentokrát to zvládli bez inkasování.

Hra se přesouvala z jedné strany kluziště na druhou a střelecké možnosti si vytvořily oba mančafty. David Šťastný prověřil Krále z mezikruží, ovšem neúspěšně. Poté Bohumil Jank přišel podruhé v utkání o nůž z brusle, což mu znemožnilo v jeho pohybu. Hrací předmět tak doklouzal až k Laurikainenovi, který ale sklapl betony včas. Následně Lvům hrozilo další vyloučení, avšak Oscar Flynn odvolal faul na svoji osobu.

Liberec měl v posledních deseti minutách problém udržet se v útočném pásmu, zato Východočeši byli aktivnější a byli to právě oni, kteří určovali tempo hry. Domácí mnohokrát podržel Daniel Král. Platilo to i v případě, kdy po pasu Tomáše Pavelky měl tutovku na hokejce Christophe Lalancette. Navrátilec z marodky však nezasunul kotouč na místo určení. Když se neujalo ani nahození Alexe Tamášiho, bylo jasné, že o vítězi bude muset rozhodnout prodloužení nebo nájezdy.

Hosté odvolali brankáře, ale dva body získali po nájezdech

V nastavené pětiminutovce se toho příliš zajímavého ani nebezpečného neudálo. V jednu chvíli mohl ale rozhodnout hradecký obránce Ralfs Freibergs, který zkusil překonat Daniela Krále kolem lapačky, jenže to se mu nepovedlo. Necelé dvě minuty před koncem trenéři Mountfieldu odvolali gólmana a hrálo se ve čtyřech proti třem, avšak početní převahy hosté nevyužili. Ani tvrdá rána Aleše Jergla z pravého kruhu vítěze neurčila, a tak se šlo do samostatných nájezdů. V nich se ve třetí sérii trefil Alex Tamáši, vzápětí za Liberec srovnal Kelly Klíma. Celý zápas rozsekl Tomáš Pavelka, který přisoudil Lvům dva body za výsledek 4:3, když se golfákem prosadil na bližší tyč.

Jérémie Blain 1 0 1 -1 6