Akademie ČH
pá 14.12.2012 | Lukáš Souček

Miloš Říha o tréninku herních činností jednotlivce: V zápasech je to hodně znát

Hokejisté mládežnických týmů klubu Královští lvi Hradec Králové nemají na programu jen tradiční tréninky ve svých kategoriích. Od probíhající sezóny jsou pro ně připraveny také speciální tréninkové jednotky, které jsou určeny odděleně pro obránce a útočníky. Sportovní ředitel mládeže Miloš Říha si celý záměr chválí. „Osobně si myslím, že v zápasech je to hodně znát. Všichni hráči se v herních činnostech zlepšili a v utkáních se to projevuje,“ ohlíží se Říha za uplynulou částí ročníku.

Hradecký klub zavedl speciální tréninkové jednotky zaměřené zvlášť na obránce a útočníky na začátku letošní sezóny. „Už v loňské sezóně jsme začali s tréninky útočníků a obránců v samostatných tréninkových jednotkách v jednotlivých kategoriích, zejména v dopoledních hodinách. Letos jsme kromě dopoledních tréninků také přidali každé pondělí dvě jednotky pro útočníky a jednu pro obránce. Co se týče útočníků, první jednotka je určena pro hráče mladšího dorostu a mladší hráče ze staršího dorostu. Občas je také doplníme vybranými hráči z osmé třídy podle výběru trenérů. Ve druhé jednotce jsou hráči staršího dorostu a juniorky. Další samostatnou jednotku mají i obránci,“ popisuje novinky Miloš Říha.

Tréninkové jednotky útočníků má na starosti právě Miloš Říha společně s Tomášem Martincem a Jiřím Janouškem. „Pokud A-mužstvo zrovna v pondělí nemá hrací den, tak s námi chodí i Martin Hosták a David Pospíšil,“ doplňuje trenérské obsazení Říha. Skupinu obránců pak mají na starosti Petr Luštinec s Miroslavem Vybíralem. „Pokud máme k dispozici více obránců nebo si to tréninková jednotka vyžaduje, tak obráncům přidělíme ještě třetího trenéra,“ vysvětluje sportovní ředitel hradecké mládeže.

Na jaké herní činnosti se konkrétně zaměřují útočníci? „Problémy máme zejména v zakončení. To není problém jen našich útočníků, ale celého českého hokeje. Trénujeme tedy především různé druhy a typy zakončení. Snažíme se to hráčům názorně ukázat. Hráči trénují zakončení jak bez odporu, tak s odporem, jak by to správně mělo být podle metodiky. Těch druhů zakončení je spousta, trénujeme pochopitelně také práci v předbrankovém prostoru. Ve středním pásmu pak trénujeme zejména práci bez kotouče a bruslení. Přechod do obrany a přebírání hráčů a při zakládání útoku soupeře,“ přibližuje náplň tréninkové jednotky útočníků.

I obránci mají své nedostatky, na kterých musí neustále pracovat. V jaké herní činnosti se projevují? „U obránců je to podobné, s tím rozdílem, že trénují zejména střelbu od modré čáry. Těch druhů je zase více. Trénujeme samozřejmě všechny tak, jak to moderní hokej vyžaduje. Dále trénujeme rozehrávku a z hlediska obrany se zaměřujeme zejména na tu poziční. Hokej se v posledních letech hodně mění, takže se snažíme držet trendy. Klademe důraz například na to, aby obránci rozehrávali při bruslení a s hlavou nahoře. To jsou sice takové základní věci, ale trénovat je musíme pořád,“ podotýká Říha.

Samostatné tréninkové jednotky už fungují přes tři měsíce. Promítla se tato skutečnost i v soutěžních utkáních? „Osobně si myslím, že v zápasech je to hodně znát. Všichni hráči se v herních činnostech zlepšili a v utkáních se to projevuje. Teď pracujeme na podobných jednotkách i pro žákovské kategorie. Tréninky bývají ve středu, pokud se nehraje žákovská liga. Zase tam jsou vybraní hráči. Tam si myslím, že je to ještě důležitější. Aby se hráči tyto základy naučili co nejdříve a v pozdějších letech bylo více času na jiné věci než se stále zabývat herními činnostmi jednotlivce. Přece jen ve starším dorostu a juniorce už je to složitější a špatné návyky hráčů se těžko odbourávají,“ říká Miloš Říha závěrem.

Královéhradecký kraj podporuje mládežnický hokej