ne 10.12.2023 | Eva Šafranková

Do reprezentační pauzy vítězně! Mountfield zdolal Brno 5:2

Do druhé poloviny základní části s výhrou! Na první gól domácích ve 12. minutě Kometa okamžitě zareagovala a vyrovnaný stav trval až do začátku třetí třetiny, ve které do jednobrankového náskoku odskočil Hradec. Jenže hosté nic nevzdali a opět srovnali. Mountfieldu se podařilo jít znovu do těsného vedení, které si už napotřetí zvládl udržet. Dokonce ho ještě o dvě trefy navýšil, z toho jedna byla do prázdné brány. Lvi se tak mohli radovat z výhry 5:2 a vrátili Brnu porážku z předchozího vzájemného měření sil.

Trenéři se pro žádnou změnu po pátečním vítězném duelu ve Vítkovicích nerozhodli, a tak Hradec nastoupil zcela ve stejném složení včetně Jana Lukáše v bráně.

V první třetině byl k vidění gól na každé straně

Utkání mezi Hradcem a Brnem se mělo původně odehrát na jihu Moravy, avšak kvůli změně pořadatelství se uskutečnilo pod Bílou věží, kde se tyto celky střetly přesně po 44 dnech. Domácí začali aktivně a po půl minutě si první střelu zapsal Oliver Okuliar, jenž mířil od modré, ale Štěpán Lukeš byl i přes clonu Aleše Jergla pozorný. Své snažení mohli Lvi potvrdit v přesilovce, jenže v ní paradoxně zahrozili Brňané. Zdeněk Okál se ocitl v brejku, Jana Lukáše však bekhendovou kličkou nepřekonal.

Hosté mohli otevřít gólový účet zápasu, exhradecký Lukáš Cingel ale trefil beton Lukáše a k dorážce se už nedostal, protože Patrik Marcel odpálil puk do bezpečí. A záhy měl Mountfield k dispozici čtyřminutovou početní výhodu, která byla o poznání lepší a také během ní udeřil. Jérémie Blain přihrál do pravého kruhu na Tomáše Pavelku, který z první propálil Lukeše – 1:0. Trvalo ale pouhých 64 vteřin, než bylo srovnáno. Hradeckému gólmanovi vypadl kotouč z lapačky, toho využil Jakub Flek, který zakončoval do prázdné klece.

Kometa se snažila zvrátit vývoj na svoji stranu, avšak žádná z dorážek neskončila v prostoru mezi třemi tyčemi. Naopak po neúspěšném bekhendovém pokusu Jordanna Perreta Východočeši stupňovali svůj tlak, ovšem Štěpána Lukeše nepřekonali. V závěru prvního dějství to ještě mohli změnit, když po zadovce Evana Jaspera mohl z těsné blízkosti skórovat Christophe Lalancette, ale v klíčový moment mu hrací předmět sjel z hokejky.

Lvi zvládli ubránit pětiminutové oslabení

Jihomoravané do druhé třetiny vlétli zostra, přečíslení zakončoval Kristián Pospíšil, Lukáš však zasáhl betonem. Na opačné straně vybídl zleva Martin Pláněk k teči Alexe Tamášiho, ale jeho pokus skončil na mantinelu. Následně se ve dvou slibných příležitostech objevil Christophe Lalancette, jenže ani jednu z nich využít nedokázal. Po nedovoleném zákroku Bohumila Janka, který obdržel trest pět minut a do konce zápasu za napadení, museli Hradečtí čelit čtvrté nejlepší přesilovce v extralize.

To se jim velmi dařilo, dokonce se Oliver Okuliar dostal do samostatného úniku. Nejlepší střelec soutěže si však další trefu nepřipsal, přes beton Lukeše totiž puk nepřehodil. Za hosty měli největší možnosti Tomáš Marcinko a Lukáš Cingel, žádný z nich však neuspěl. Při již vyrovnaném počtu mužů na ledě to zkusil již poněkolikáté Kristián Pospíšil. Jan Lukáš si s ránou pátého nejproduktivnějšího hráče Brna poradil do lapačky.

Svižné tempo duelu postupně vystřídaly nepřesnosti, z čehož pramenilo minimum střeleckých pokusů od obou celků. Na počet střel za prostřední část to bylo 5:8. Po delší době to zkusil Martin Kohout, kotouč proletěl jen nad Lukášovou klecí. Za Mountfield se ukázal Martin Pláněk, jenže jeho pokus bez problémů zachytil bývalý hradecký strážce svatyně. Do kabin se tak šlo opět za nerozhodného stavu 1:1.

Hradec si nakonec došel za výhrou

Brňané si z předchozí části přenesli početní výhodu trvající 61 vteřin, avšak nic nebezpečného nevymysleli. Naopak Východočeši byli za ubráněné oslabení odměněni. Ve 42. minutě Martin Pláněk oklamal hostujícího obránce a poslal puk do kruhu, kde stál Evan Jasper. Kanadský forvard se nemýlil a poslal svůj tým do vedení 2:1. Za Lvy se poté provinil Patrik Miškář, a tak museli hrát opět ve čtyřech. Jihomoravané pálili jednu ránu za druhou, ale domácí se zvládli ubránit a velmi tomu pomohl svými zákroky Jan Lukáš.

Hra v pěti hráčích na obou stranách dlouho nevydržela, třetí přesilovku měli k dispozici svěřenci Tomáše Martince. Ovšem nic výrazného nevyprodukovali, za což byli potrestáni. Marek Ďaloga projel do mezikruží, odkud přihrál na Jakuba Fleka, který stejně jako u prvního gólu trefil odkrytou svatyni – 2:2. Mountfield chtěl s výsledkem něco udělat a snažil se být aktivní. Pěknou souhru předvedli Oliver Okuliar a Aleš Jergl, jenž dostal od slovenského forvarda nabito do levého kruhu, ale vypálil do hrudi připraveného Lukeše.

To hokejisty zpod Bílé věže tolik mrzet nemuselo, protože o pár minut později se po výborné práci Davida Šťastného prosadil Giorgio Estephan, který zavěsil do horního rohu – 3:2. Kometa si situaci zkomplikovala vyloučením, což se jí nevyplatilo a o tři vteřiny později inkasovala. Christophe Lalancette vyhrál vhazování, nahrál na Giorgia Estephana, jenž dělovkou zhruba tři metry od modré zvýšil na 4:2 a zaznamenal druhý gól stejně jako v minulém mači s Riderou. Brňané to ještě zkoušeli se šesti hráči v poli, ale ke zdramatizování nedošlo. Domácí si naopak pojistili výhru trefou Aleše Jergla do prázdné brány. Hradec tak zdolal Kometu 5:2 a prodloužil sérii na pět zápasů, ve kterých pokaždé bodoval.