včera | Klára Petrásková

Vítězství a nula k tomu! Hradec doma nedal indiánům šanci

Jak si ještě osladit tříbodovou výhru? Vychytaným čistým kontem! Přesně tím se v úterý řídili hradečtí hokejisté. Už od začátku hýřili aktivitou, soupeře přestříleli a otevřeli si i bohatý gólový účet. Rozhodující tříbrankový náskok si Lvi vypracovali během necelých čtyř minut na přelomu první a druhé třetiny, konečný výsledek 4:0 pak ubránili až do konce. Stanislav Škorvánek tak při první extraligové výhře v hradeckém dresu rovnou bral nulu!

Už od začátku se vařil led hlavně před plzeňskou bránou. Hradec do utkání doslova vlétl, hýřil útočnou aktivitou a jen v první třetině soupeře přestřílel 15:5! Dlouho se však neobjevila žádná loženka, i když zajímavě vypadaly jak Pavlíkova dorážka, tak Pavelkova střela od modré nebo Jerglův přízemní pokus do betonu. Dokonce i na druhé straně se mohl radovat soupeř, jenže Merežko mířil od modré těsně mimo. Nic zajímavého nepřinesla ani první domácí přesilovka, až po jejím konci se začaly dít v ČPP Aréně věci a v čase 17:00 se Východočeši radovali poprvé. Petr Kalina sjel do rozjeté akce z druhé vlny a nahrávku zprava umístil milimetrově přesně pod horní tyč – 1:0.

Lvi vstřelený gól nabudil ještě víc. Adam Novotný krásně obešel jediného beka a tváří v tvář Hrenákovi mu k úspěšnému zakončení chyběl jen kousek, i tak Hradec stihl svůj náskok navýšit ještě před sirénou. Pouhé čtyři vteřiny před jejím zazněním se na pravém kruhu ocitl Martin Pláněk, jemuž Šťastný narýsoval křižnou nahrávku a proti rychlé střele na bližší tyč neměl gólman šanci – 2:0. Hokejisty Mountfieldu ovšem z tempa nevyvedla ani přestávka. Už 23 vteřin po návratu z kabin totiž vedli o tři góly! Tamáši vystřelil z blízkosti brankoviště, vyražený puk našel Aleš Jergl a dopravil jej na místo určení.

A hradecký tah na branku pokračoval i poté. V přesilovce Pavelka využil clony a lízl Hrenákovu lapačku, Perret zase prokličkoval k pravé tyči a chtěl procedit kotouč zblízka. Cedit se nedlouho poté snažil také v přesilovce soupeře Mertl, ani on však díru gólmanově výstroji nenašel a závěr periody znovu patřil Lvům. Miškář dorážel z mezikruží, McCormack minul od modré lajny a obrovskou šanci měli Východočeši i v oslabení. Přečíslení dvou na jednoho zakončoval po kličce na střed Pavlík, nepovedlo se mu ale trefit prostor mezi betony.

Na startu poslední třetiny vytáhl gesto fair play Lalancette, když odvolal faul na svou osobu, domácí tlak tak mohl pokračovat. Adam Novotný se ještě po vytočení zpoza brány a bekhendu netrefil, Ralfs Freibergs chvíli po něm už ano. Narýsoval křižnou ránu až od modré a nádherně vymetl pravý vingl – 4:0. Indiáni se v závěru ještě snažili alespoň o čestnou branku a Škorvánek si řadou zákroků musel svou nulu zasloužit, žádný puk za svá záda ale nepustil. Vychytaným čistým kontem tak východočeskou radost z vysoké výhry ještě zdvojnásobil, díky třem bodům se Hradec navíc posunul nahoru i v extraligové tabulce.