so 16.3.2024 | Tomáš Kalas

Extrémně bolavá prohra. Hradec srazil v čase 59:54 Kousal

Tohle bolí více než obvykle. Ve druhém čtvrtfinálovém utkání byli Hradečtí znovu více než důstojným soupeřem, dokonce byli i o jednu střelu aktivnější. Když je na začátku 49. minuty poslal do vedení povedenou střelou od modré Ralfs Freibergs, vypadalo to pro Lvy nadějně. Jenže Dynamo využilo prakticky záhy přesilovku pět na tři, a když duel už spěl do prodloužení, poslední výpad Lukáše Radila dorazil za Paříka Robert Kousal. 5,2 sekundy před sirénou tak rozhodl o výhře domácích.

Oproti předešlému zápasu došlo v sestavě k jedné změně. Hradečtí se museli obejít bez Bohumila Janka, na jehož místo naskočil Petr Kalina. Roli sedmého beka pak dostal univerzál Radek Pilař.

Opatrná první třetina, ani jeden celek neskóroval

První minuty druhého utkání byly o poznání klidnější oproti páteční bitvě. Dynamo sice zahájilo zápas dobrým střídáním, kdy Sedlákovu střelu vykopával Pařík přímo k Hykovi, jenž v nadějné pozici nedorazil, jinak se však hrál vyrovnaný hokej. A navíc ve velkém tempu, ačkoliv bylo na obou týmech znát, že nechtějí udělat chybu. O něco aktivnější byli domácí, veškeré náznaky šancí ale dokázal Pařík bez potíží pokrýt.

Hrálo se navíc i čistě, první vyloučení přišlo až po devíti minutách hry, a to na obou stranách, když se po zákroku Paříka do sebe lehce pustili Freibergs a Mandát. První plnohodnotnou přesilovou hru dostali Hradečtí až na začátku 17. minuty, kdy byl za podražení Jergla ve středním pásmu odeslán na trestnou lavici Tomáš Dvořák. Početní výhodu nesehráli Lvi rozhodně nijak špatně, měli dobrý pohyb a několikrát se prostým nahozením přes clonící hráče dostali do závarů na brankovišti. Ty ale nebyly úspěšné, stejně tak jako Šťastného teč a Okuliarovo zakončení z kruhů.

Na závěr první dvacetiminutovky pykali i hosté, Radovan Pavlík zasáhl v předbrankové skrumáží holí pardubického kapitána Sedláka do obličeje. Dynamo bylo nebezpečné až těsně před sirénou. V posledních sekundách ještě čelil Pařík samostatné akci jednoho z Pardubických, zachránila jej tyč. Poněkud opatrná třetina tak skončila bez branek, střelecky byli lehce aktivnější vítězové základní části, a to poměrem 12:10.

Dynamo poslal do vedení Vondráček, Hradec kontroval přesilovkou

Zbytek oslabení však Hradečtí skvěle odbránili a po jeho konci měli dvě brejkové situace. Radovan Pavlík ale neuspěl, stejně tak jako Klíma v dalším střídání. Zkoušel prostřelit Willa mezi betony, zkušený brankář si ale tuhle variantu zakončení velmi dobře pohlídal. Hned na začátku 23. minuty šel další hráč Mountfieldu na trestnou, tentokrát sledoval hru z neoblíbené lavičky Jergl. Dynamo ale ve dvouminutovce výrazněji nezahrozilo.

I nadále se hrál rychlý hokej, avšak ne již tak opatrný. Bezbrankový stav se změnil až v polovině 29. minuty. Pařík pod tlakem rozehrál po mantinelu jenom k Ondřeji Válovi, který uz levé strany střílel. Jeho pokus mimo dosah hradeckého brankáře tečoval Tomáš Vondráček, čímž zapsal svůj druhý gól v této sérii. Lvům se povedlo srovnat o necelých pět minut později z přesilovky. Rychlá kombinace na vrcholku pásma rezultovala v křižnou nahrávku Klímy na Aleše Jergla, jenž to vzal z první a puk poslal vedle betonu přesouvajícího se Willa.

Závěr třetiny se nesl především v duchu osobních soubojů a střetů. Několik strkanic se ještě povedlo rozhodčím rozehnat, tu závěrečnou po siréně, kdy se do sebe pustili nezávisle na sobě Freibergs s Vondráčkem a Blain s Hájkem, již ale ne. Zhruba tříminutovou situaci se povedlo uklidnit a rozhodčí rozdali po dvou dvouminutových trestech na obou stranách, pobytu na trestné lavici tak neunikl ani jeden ze čtyř buřičů.

Vedení Lvům nestačilo, 5,2 sekundy před koncem je setnul Kousal

Hra v nerovném počtu plejerů byla doménou úvodní pětiminutovky. Pardubice přestaly hrát disciplinovaně, sotva se vrátil na led potrestaný Vála, šel o střídání později na trestnou Košťálek. Přestože ani v jedné z nabídnutých situací Mountfield neskóroval, dočkal se na začátku 49. minuty. Dobrý pohyb v útočném pásmu vynesl přihrávku Pláňka na Ralfse Freibergse, jenž napřáhl a pokusem po ledě prostřelil Willa. Ten navíc nic přes clonící hráče vidět nemohl.

Jenže pak přišla černá chvilka pro hosty. Ti se během 13 sekund vyfaulovali a, podobně jako v pátečním duelu, ani v sobotu Dynamo početní výhodou pět na tři nepohrdlo. Křižnou nahrávku na střílejícího Pánika ještě Pařík lapil, kombinace však pokračovala nadále. Právě Richard Pánik se gólu dočkal, když nahrával na protější stranu, Paříkovi se však puk svezl po vytrčené hokejce do vlastní branky.

Všechno již spělo do situace, kdy se bude podruhé v řadě prodlužovat. Lvi drželi puk na svých holích a v závěru se tlačili za rozhodnutím, Will však Pardubické podržel a jejich poslední kontr před vypršením základní hrací doby byl rozhodující. Lukáš Radil si podržel obránce na zádech, nahodil puk na beton hradeckého gólmana, od nějž se odrazil příhodně k nepokrytému Robertu Kousalovi. Ten 5,2 sekundy před koncem fakticky rozhodl o osudu duelu. Hosté si pak vzali ještě oddechový čas, Dynamo však výborně zahrálo vhazování a následná drobná rozmíška již nic dalšího nepřinesla. Výhrou 3:2 tak tým z dostihového města vede v sérii 2:0.