pá 16.3.2018 | Lukáš Foff

Famózní obrat ve třetí třetině přisoudil Hradci druhý bod v sérii!

Ze začátku podobný scénář jako v prvním zápase. Liberec využil prvního zaváhání Hradce a zásluhou Martina Bakoše šel do vedení. Mountfield se velmi dlouho nemohl dostat do zápasu, protože Severočeši hráli disciplinovaně a ukázněně. Pak ale přece jenom pustili domácí do přesilovky, kterou využil Lukáš Cingel. Necelé tři minuty před koncem se navíc probil do pásma Radek Smoleňák a poslal Lvy do vedení. Závěr už Liberec psychicky nezvládl a hned tři hráči si vysloužili osobní trest. Definitivní pojistku ještě přidal Jaroslav Bednář a Hradec tak vede v sérii 2:0!

Hradečtí trenéři se rozhodli ponechat naprosto totožnou sestavu útoků, která nastoupila v prvním zápase. Stejně zůstaly i obranné dvojice a bránu opět střežil Patrik Rybár.

Tygři se stejně jako v prvním zápase dostali do vedení

Druhé čtvrtfinále začalo pro hradecký tým velmi nepříjemně, protože hned ve 36. vteřině inkasoval Filip Pavlík dvě minuty za faul kolenem. Oslabení však Mountfield sehrál dobře a Patrik Rybár neměl větší práci. První šanci měl na své holi kapitán Východočechů Jaroslav Bednář, který ale prudkou přihrávku mezi tři tyče neusměrnil. Nebezpečně mohla vyhlížet také situace, ve které se ocitli Berger s Dragounem, ale akci zhatila nepřesná bekhendová příhra.

V čase 5:39 se dostali Liberečtí do vedení stejně jako v prvním zápase. Mezi kruhy se puku chopil Martin Bakoš a křižnou střelou otevřel skóre – 0:1. Hradec to na chvíli poslalo k ledu, ale v 10. minutě už se prokousal ke druhé šanci a opět v ní byl Jaroslav Bednář. Jeho sraženou ránu zastavil pravý Willův beton. Severočeši ale dobře bránili a podnikali rychlé výpady. Jeden takový zakončil Adam Jánošík střelou jenom pár centimerů od Rybárovy brány.

To bylo s většími šancemi v první třetině vše. Obě mužstva hrála velmi důrazně, ale zároveň disciplinovaně, protože si byla vědoma síly soupeře v přesilovkách. Hradec se snažil využívat buď dlouhých přihrávek, anebo narážeček na rozjeté beky, ale obranná hráz Bílých Tygrů většinu podobných pokusů likvidovala už na modré čáře. Výsledkem bylo pouhých 5 hradeckých střel oproti 11 libereckým.

Hradec nemohl najít cestičku a skóre se nezměnilo

Trenéři cítili, že je potřeba něco změnit, a tak prohodili Romana Kukumberga a Martina Látala. Druhý jmenovaný se hned ve 22. minutě řítil do slibné šance, ale měl kotouč na bekhend, takže se ke střele neodhodlal. To na druhé straně o několik chvil později pálil Dominik Lakatoš a s jeho pumelicí měl Patrik Rybár menší problémy. První přesilovka Hradce přišla až téměř v polovině zápasu po faulu Petra Jelínka.

V ní si sjel mezi kruhy Filip Pavlík a jeho rána měla sice velkou razanci, jenže mířila přesně doprostřed hrudníku Romana Willa. Krátce po skončení početní výhody rozjásal část publika René Vydarený, jenže se po jeho střele zavlnila pouze boční síť, což ale zmátlo i osvětlovače, který pustil gólové efekty. Největší šanci Mountfieldu měl v čase 31:55 Blaž Gregorc, který dostal namazáno od Libereckých přímo do ideální střelecké pozice, ale trefil jenom nastavenou vyrážečku libereckého brankáře.

Hradci to ale nelepilo, přihrávky přeskakovaly hole a ve všech šancích to měli hráči na bekhend. Dalším rozdílem oproti prvnímu zápasu bylo, že domácí se dostávali ke střelám opravdu velmi sporadicky. Tygři navíc hráli velmi disciplinovaně a zodpovědně. Do konce druhé třetiny si ještě oba gólmani připsali pár lehčích zákroků, ale stav zůstal stejný jako po první dvacetiminutovce.

Úžasný obrat Hradce Bílí Tygři psychicky neunesli

Třetí periodu začali lépe hosté. Adam Dlouhý střílel těsně nad ledem, ale Patrik Rybár si připsal první ze série skvělých zákroků. Východočeši kontrovali průnikem Romana Kukumberga, který ale se svojí forhendovou kličkou také ztroskotal na brankáři. Zákrok večera si však schoval Rybár na 44. minutu, kdy se skvěle přesunul proti Filippimu a vzal mu z hole jasný gól. Jedním z rozhodujících faktorů se tak ukázalo být teprve druhé oslabení Tygrů, které přišlo v 51. minutě.

Nabito na pravý kruh totiž dostal Lukáš Cingel a ranou po ledě propasíroval kotouč pod Willovým betonem a srovnal na 1:1. Oba týmy v tu chvíli hrály podobně a jasným cílem bylo neudělat žádnou hrubici, která by vedla k inkasovanému gólu. To se ale nepovedlo Liberci, jehož obránci zapomněli na Radka Smoleňáka a ten svůj únik zakončil zkušeným bekhendovým blafákem a zavěsil pod břevno 167 vteřin před koncem – 2:1.

Tento moment Liberečtí neunesli a dopustili se dalších dvou prohřešků. Navíc dva hráči dostali za protesty osobní desetiminutový trest a Tomáš Filippi, který rozlomil hůl a vztekle s ní mrštil o led dokonce osobní trest do konce utkání. Přesilovku 5 na 3 pak ještě využil Jaroslav Bednář a rázně utnul veškerý zbývající odpor hostů. Ti se na samotném konci ještě snažili vyvolat šarvátku, ale do té se Východočechům nechtělo. Hradec naplno využil výhodu domácího kolbiště a do Liberce pojede s náskokem 2:0 na zápasy.

Václav Sýkora (Mountfield HK):
Utkání bylo vyrovnané, Liberec určitě posadilo na koně to, že stejně jako v prvním utkání vstřelil první branku. Pro nás to nebylo nic příjemného. Řekl bych, že obě mužstva ještě zvýšila nasazení oproti prvnímu zápasu. Za vítězstvím jsme šli s daleko větším úsilím zhruba od poloviny zápasu, kdy jsme začali zvyšovat tlak a přišly už šance na vyrovnání, i když Liberec měl svoje šance taky. Pořád jsme věřili a v kabině bylo cítit odhodlání, že za stavu 0:1 se dá s utkáním něco udělat. Podařilo se nám nejenom vyrovnat stav, ale potom i přetočit na naši stranu. Jsme nesmírně rádi, že jsme udělali druhý bod.

Filip Pešán (Bílí Tygři Liberec):
Další velmi vyrovnané utkání, které jsme možná po většinu času o malinko víc ovládali my. Přestože domácí hráli organizovaně a stabilně, tři čtvrtě zápasu jsme o gól vedli. Zápas rozhodlo vyloučení osm minut před koncem, které mělo fatální vliv na závěr zápasu. Potom jsme dostali gól na 2:1 z brejkové situace, která nebyla ofsajd, a domácí se ujali vedení 2:0 v sérii.