pá 27.10.2023 | Petr Koval

Kometě na vítězství stačilo 20 střel, Lvi padli 1:5

Hradec po vítězství s čistým kontem zažil zcela opačný duel. Brno se dostalo díky první trefě Tomáše Marcinka v sezóně do vedení. Klíčovým momentem však byla branka na 0:2 dvanáct vteřin před koncem druhé periody. Kometa tak díky střelecké efektivitě a dobrému výkonu brankáře Dominika Furcha dokráčela k vítězství 5:1.

Realizační tým v čele s Tomášem Martincem neměl po výborném výkonu proti Vítkovicím důvody ke změnám v sestavě. Mezi třemi tyčemi tak po vychytaném čistém kontu nastoupil opět Patrik Bartošák. První letka zahájila utkání ve složení Eberle, Miškář a Radovan Pavlík.

Kometa se gólem v přesilovce ujala vedení

V rámci 14. kola Tipsport extraligy zavítala na východ Čech brněnská Kometa, v jejichž barvách poprvé dorazil jako soupeř také Lukáš Cingel. Hned v úvodu utkání hradečtí fanoušci ukázali, že na něj rozhodně nezapomněli. A pro hráče, jenž za šest sezón v Mountfieldu stihl 303 duelů, připravili uvítací choreo.

A byli to právě jeho nynější spoluhráči, kdo vypracoval první šanci střetnutí. V první minutě to na sebe v situaci tři na dva vzal Pospíšil, jenže z dobré pozice těsně minul. Hradec byl v první části periody aktivnější a častěji působil v útočném pásmu. Avšak k nebezpečnému zakončení se nedostal. Na druhé straně zase musel proti Mosesovi ukázat rychlou lapačku Bartošák.

Domácí v první periodě doplatili na zbytečné fauly. Hned první početní výhodu totiž Brno dokázalo využít. Nejprve si gólman s dosud nejlepším průměrem gólů na zápas poradil s ranou Zaťoviče z levého kruhu. Puk se ale odrazil příhodně na hůl Tomáše Marcinka, který bez přípravy propálil brankáře. Pro loňského mistra s Třincem to byl první gól v dresu Komety.

Brno navýšilo vedení

Východočeši vstoupili dobře do druhého dějství. Nicméně v ideálních střeleckých pozicích často scházelo přesnější zakončení. Tak jako při ráně Filipa Pavlíka, jenž dojel odražený kotouč a z pravého kruhu těsně minul vzdálenější tyč. Ve 25. minutě vypracoval po individuální akci dosud největší šanci domácích Lalancette. Kanadský forvard se dostal ke kotouči v obranném pásmu a v souboji jeden na jednoho se dostal až před brankáře. Furch mu ale s vytrčenou holí znemožnil zakončit.

O minutu později už diváci v ČPP Aréně slavili hradecký gól. Freibergsovu odraženou ránu dorážel nadvakrát na brankovišti Jasper. Gól však nemohl platit, protože hradecký forvard puk zasáhl vysokou holí. Vzápětí v početní výhodě neuspěla ani nová akvizice Lvů. Estephan pálil ze slotu, ale Furch byl dobře postavený a proti prudké ráně vytáhl pravé rameno.

Celek zpod Bílé věže doplatil na střeleckou nepohodu v závěru druhé dvacetiminutovky ve vlastní početní výhodě. Blain ztratil při rozehrávce kotouč v obranném pásmu, čehož využil Zdeněk Okál. Zkušený útočník nabruslil z levého kruhu až před Bartošáka, kterého dvanáct vteřin před druhou sirénou prostřelil na bližší tyč – 2:0.

Hradec snížil, vítězství si však odvezl soupeř

Před závěrečnou třetinou čekal na svěřence Tomáše Martince těžký úkol, obrátit dvoubrankové manko. A první krok byl úspěšný. Ve 45. minutě ukázal pohlednou individuální akci Tamáši. Slovenský reprezentant zavezl hru do útočného pásma a vypálil. Odražený pokus našel Aleš Jergl, jenž překonal roztaženého brankáře a zapsal třetí gól v ročníku.

Vzápětí přišlo místo tlaku další vyloučení na straně Hradce. To sice Mountfield bez větších problému ubránil, jenže přišel další trest. Hradecká defenziva si počínala nedůsledně a po nahození ujížděl sám na Bartošáka Kristián Pospíšil. Brněnský forvard si počínal parádně, naznačil zakončení alá Tomáš Hertl, stáhl si puk a bekhendem překonal bezmocného gólmana.

Následně Kometu podržel Furch fantastickým zákrokem. Ten se stihl přesunout a roztažený na svém brankovišti vytáhl proti Pavelkovi parádní zákrok vyrážečkou. Definitivní tečku pak modrobílí zařídili během patnácti vteřin. Jakub Flek nahazoval z pravého křídla a dezorientovaný Lalancette si nešťastně srazil kotouč do vlastní klece. Ihned poté ujel Kratochvíl sám z levého křídla. Bartošák útočníkovi skočil pod nohy a k odraženému puku se dostal Tomáš Vincour, který pečetil vítězství svého týmu na konečných 5:1.

Jérémie Blain 0 0 0 -1 0
Jan Eberle 0 0 0 -2 0
Giorgio Estephan 0 0 0 -1 0
Ralfs Freibergs 0 0 0 -1 0