čt 13.9.2018 | Marie Landsmannová, Petr Šatalík

Parádní hokej! Dorostenci přetlačili ve skvělém duelu Liberec po nájezdech

Druhé kolo dorostenecké extraligy nabídlo hokej nejvyšší kvality této kategorie. Narazily na sebe dva celky z loňského finálového turnaje mladšího dorostu a na výkonu obou mužstev to bylo znát. První třetina byla oťukávací, ve druhé se roztrhl pytel s góly, Liberec vedl, Hradec do přestávky otočil na 3:1. Třetí dvacetiminutovka skončila stejným poměrem, jenže ve prospěch Bílých Tygrů. Prodloužení rozuzlení nepřineslo, a tak rozhodly až nájezdy, v nichž Mountfield jednoznačně zvítězil 3:0 a získal tak bonusový bod.

Opatrný úvod přinesl více šancí hostům

Na většině první třetiny bylo znát, že se jedná teprve o začátek sezóny. Vcelku časté nepřesnosti v rozehrávce či nesouhra však byly vidět na obou stranách. Až ve druhé polovině úvodního dějství se ukázaly kvality obou týmů.

Na straně Liberce velké šance získával na svou hokejku například Luka Vodlan, který při vlastním oslabení ujížděl sám na bránu a zkoušel překvapit Maria Žalčíka bekhendovým blafákem. Ten se však stihl přesunout na správnou stranu a udržel tak bezbrankový stav. Tygři byli celkově v prvním dějství lepším týmem, postupně byli čím dál více aktivní, ale i přes snahu všech hokejistů nepadla žádná branka.

Gólové hody aneb čtyři trefy za čtyři minuty

Svěřencům Petra Luštince však lépe vyšel nástup do druhé třetiny, kdy se více tlačili do útoku. I přesto vstřelil v čase 26:09 první gól utkání liberecký Mikuláš Jenčovský, který šikovně tečoval ránu od modré čáry v podání Martina Böhma.

Hradec se však dlouho ve smutku nezdržel, protože již za 10 vteřin byl stav 1:1. Srovnával přímočarou akcí Lukáš Pajer díky asistenci Matyáše Budiny. Východočeši však díky úžasnému zrychlení, kterému Liberečtí nestačili, duel obrátili na 2:1 jen po třech minutách od prvního gólu. Druhou branku zajistil ranou do vzdálenějšího růžku Petr Moravec. Hned po 21 vteřinách zvyšoval na 3:1 střelec první branky Lukáš Pajer, když i s trochou štěstí dostal puk za záda libereckého gólmana Čeňka Krátkého.

Přetahovaná skončila za stavu 4:4

Poslední třetina nabídla ještě pořádnou zápletku a v závěru utkání i drama. 43 vteřin po jejím zahájení totiž snížil dorážkou v přesilové hře na 2:3 Adam Měchura. Ve 46. minutě už bylo srovnáno. Postaral se o to Jakub Dvořák, jenž se prosadil z vrcholu kruhů. Neuběhly ani dvě minuty a Tygři dokonali obrat a dostali se znovu do vedení, podruhé v utkání dostal puk za Žalčíka Bennet Rossmy.

Hradec se však nevzdal, snažil se srovnat krok a v čase 50:08 to dokázal. Branku na 4:4 zajistil Jan Boukal, který mířil přes beka přesně ke vzdálenější tyči. Liberec si však chvíli poté mohl vzít své vedení zase zpět, Žalčík však velký nápor ustál. Do konce třetiny přibývalo dobrých šancí na obou stranách, ale nikdo nebyl schopen zápas definitivně rozhodnout. Muselo se tak jít do prodloužení.

Východočeši naložili s penaltami dokonale

Při hře 3 na 3 se bojovalo na obou stranách, a to zejména defenzivně. Oba týmy se totiž bály udělat chybu, a tak zápas musely rozhodnout až samostatné nájezdy. Ty vyšly lépe Lvům, kteří proměnili všechny tři pokusy. Prosadili se Šimon Marha, Petr Moravec i Lukáš Pajer. Zato liberečtí hráči bezchybného Žalčíka neprostřelili ani jednou. Zápas tak skončil hradeckým vítězstvím 5:4 po samostatných nájezdech.

Petr Luštinec (Mountfield HK):
Určitě jsme viděli kvalitní zápas, vstoupili jsme do něj aktivně, což jsme po klucích chtěli. Bohužel se to pak v první třetině vytratilo a druhých deset minut měli navrch Liberečtí. V druhé třetině jsme vyhráli 3:1, tam byl rozhodující moment, kdy jsme dostali gól a prohrávali jsme, ale hned v dalším střídáním se nám podařilo vyrovnat. To kluky trošičku nakoplo. Ale třetí třetina se nám zase vůbec nepovedla, kdy jsme do ní vstoupili nekoncentrovaně a dostali hned v oslabení branku. Pak jsme dostali další dva zbytečné góly z předbrankového prostoru, kdy jsme nedobruslili a nepokryli hráče soupeře. Prodloužení 0:0, hráli jsme ho zodpovědně, stejně jako Liberec. Na nájezdy jsme byli šťastnější a bereme dva body.

Richard Lobo (Bílí Tygři Liberec):
První třetina z obou stran vyrovnaná, šance na obou stranách, velice dobrý hokej. V druhé jsme dali gól a možná to byla trochu chyba, že jsme ho dali první, protože jsme po tom povolili a Hradci dovolili našimi zbytečnými chybami dát nám tři góly. Zlomení jsme odcházeli do šaten po druhé třetině. V té třetí to ale bylo 3:1 pro nás. Naštěstí se to zlomilo, kluci zabrali, ukázali, že prostě umí, že jsou mančaft. Výsledek 4:4 pro nás super, po tom průběhu druhé třetiny. A nájezdy už jsou trošku taková loterie.