čt 19.10.2023 | Tomáš Kalas

Po dvou výhrách bez bodu. Junioři nestačili na Karlovy Vary

S vědomím dvou výher za sebou vstupovali junioři do duelu 17. kola proti Karlovým Varům, které naopak tři duely v řadě nezvládly. Přesto to byla právě Energie, kdo ukončila obě série. Výhře položila základ už v první třetině, kde po dvou trefách Vojtěcha Čihaře vedla 2:0. Lvi se sice dokázali vždy přiblížit na dostřel, Západočeši ale dovedli zápas k výhře 4:2.

Opatrný úvod utkání rozčísla akce po čtyřech minutách, kdy nepřesnou přihrávku získal na svoji hokejku Matyáš Váňa a vydal se do samostatného úniku. Ten se snažil zakončit mezi betony Tučka, domácí brankář ale hradecký celek podržel. Skóre se měnilo až v polovině osmé minuty. Pastor posunul na pravé straně puk nad kruh pro Vojtěcha Čihaře, který se rozhodl střílet ke vzdálenější tyči.

Za Lvy hrozila nejvíce první formace. Ta si vytvořila ve 13. minutě výborným pohybem tlak, z něhož vzešly dvě nadějné šance. Jenže zůstaly bez využití, a tak hosté udeřili podruhé. Podruhé to bylo z hole Vojtěcha Čihaře a v čase 13:06 začínala situace pro Hradec být kritická. „Začali jsme nejhůře, jak mohli. Všechno nám trvalo, Vary byly rychlejší a vůbec jsme se nechytli. Nevím, co jsme si mysleli,“ hodnotí kriticky předvedený výkon v prvních dvaceti minutách střelec jediného gólu, Matěj Beneš.

Druhá třetina se hrála v rychlém tempu, šancí ale mnoho nebylo. Energie měla zajímavou příležitost na konci 25. minuty, kdy ujela do přečíslení 2 na 1. Vracející se Jan Pavelka ale přihrávku na Galnora zablokoval a zažehnal tím potenciální nebezpečí. Hradec kontroval střelou Matašovského, Ebenstreit se ale proti němu skvěle vytáhnul. Ve 28. minutě došlo i na pěkný fair-play moment, když karlovarský Vít Záhejský odvolal domnělý faul na svou osobu. „Upřímně jsem si ani nemyslel, že ten faul bude odvolaný. Ale za každý takový moment jsem opravdu rád. Pěkné gesto,“ oceňuje přístup hostujícího útočníka k věci nejproduktivnější útočník týmu.

Východočeši se snížení dočkali až v polovině 33. minuty. Rychlou kombinaci v útočném pásmu zatáhl po přesné přihrávce od Adama Novotného Matěj Beneš. Mountfield přečkal i oslabení po vyloučení Michala Beneše, přesto ještě jednou inkasoval. A to v čase 38:32. Čihař od mantinelu našel volného Víta Záhejského, jenž si vyjel před Tučka a stylovým zakončením, jaké umí například Tomáš Hertl, vrátil Západočechům zpět dvoubrankový náskok. „Osobně jsem se o tenhle styl zakončení asi nikdy nepokusil, respektive si to ani nevybavuji,“ říká 19letý forvard.

Třetí třetinu odstartovala lépe Energie, která mohla už po necelé půlminutě ještě více odskočit, Zeman však zblízka nenasměroval odražený puk do fakticky prázdné branky. V relativně svižně plynoucím utkání dostali příležitost na zdramatizování domácí v momentě, kdy byl v polovině 56. minuty vyloučen hostující Steklý. Hradec to dokonce zkusil v šesti, početní výhodu sice nevyužil, ale krátce nato se dočkal.

Štěpán Černý vypálil z modré a nastala skrumáž na brankovišti, kterou vyřešil prostřelením Ebenstreita mezi betony Adam Novotný. Srovnání ale nepřišlo. Do prázdné pojistil Varům tři body Jakub Galnor a Lvi tak doma znovu padli. Doma jsou tak jedním z nejhorších týmů skupiny, když získali jenom 11 bodů z devíti utkání. „Nedokážu říct, proč nám to nejde. Jestli k tomu doma nepřistupujeme zodpovědně… sám sebe se kolikrát ptám, co je špatně, když prohráváme takové zápasy a nemáme tady body,“ uzavírá zklamaně Matěj Beneš.