pá 3.11.2023 | Jan Brůna

Po dvou zápasech zase s výhrou! Hradečtí skolili Motor 4:1

Ze dvou utkání po sobě vyšli hokejisté Mountfieldu HK naprázdno. Po prohře s Kometou 1:5 a v Liberci 4:5 nadešel další domácí mač a na body už se čekalo. A povedlo se. Hradecká družina si totiž vypracovala náskok 2:0, který ještě dokázal zmírnit kapitán Motoru Milan Gulaš, Lvi si ale vítězství pojistili, a to včetně gólu do prázdné kasy. Začali tím novou sérii? To se ukáže v neděli na litvínovském ledu.

Sestavu Mountfieldu čekaly po poslední prohře v Liberci a volnu navíc dvě změny. Mezi tři tyče se vrátil Patrik Bartošák na úkor Henriho Kiviaha. A přesuny nastaly i v útoku – Giorgio Estephan naskočil ve třetí lajně a místo Matěje Chalupy se divákům ukázal David Šťastný.

Specialista na Budějovice Perret určil skóre první části

Po ne zrovna rychlém úvodu ovládl kluziště Hradec a Dominik Hrachovina v brance hostí se brzy dostal do provozní teploty. Střelou od modré čáry ho prověřil Petr Kalina a nahozením ze stejného prostoru Bohumil Jank. Zápas se nevyznačoval větším tempem a Motor toho obecně moc nepředvedl, naopak na druhé straně museli Jihočeši zasahovat proti teči Alexe Tamášiho před klecí.

České Budějovice se rázem zlepšily a pěknou kombinací se dostávaly před kasu Bartošáka, který jejich šance likvidoval. Jako třeba tu mladíka Matěje Tomana, jenž po svém pokusu trefil i samotného gólmana a chvíli se nehrálo. Ve formě hrající Oliver Okuliar vyzkoušel pozornost Hrachoviny střelou po ledě, ten ale pohodlně zasáhl lapačkou.

Když šli v 15. minutě hosté do čtyř, stačilo Lvům pouhých 21 sekund na první zásah. Estephan vypálil v předbrankovém prostoru a úvodním bodem v hradeckém dresu připravil pozici pro Jordanna Perreta, který se z dorážky nemýlil a zopakoval svůj předchozí gól proti Motoru – 1:0. Mountfield měl v závěru další výhodu, nakonec se však vylučovalo na obou stranách, a třetina už toho více nenabídla.

Gulaš zmírnil hradecké nadšení

Když David Šťastný po příchodu pod Bílou věž říkal, že se hokejem potřebuje bavit, myslel to vážně. Ukázal to na úvod prostředního dějství, kdy si vzal kotouč, narazil si o mantinel a z těžkého úhlu propálil Hrachovinu pod rukou. Puk zapadl krásně do růžku – 2:0. Východočeši si následně zkomplikovali situaci vyloučením na čtyři minuty…

Dlouhé oslabení ovšem ustáli a trestat nedůslednost Motoru v bránění mohl Christophe Lalancette, jenže ve složité situaci nastřelil sám před prázdnou bránou jen tyčku. Na ofenzivní výlet se vydal Filip Pavlík a kličkami se najednou objevil až u klece. Hradec diktoval tempo a potvrzoval to přehlídkou šancí.

Euforii v ČPP Aréně krotil na startu 36. minuty zkušený Milan Gulaš, když šikovně naznačil střelu, objel Patrika Marcela a uklidil touš k zadní tyči. Budějovice zlepšily herní projev a hnaly se za vyrovnáním. Proti byl Aleš Jergl, ale zblízka na obranu Jihočechů nevyzrál.

Lvi pojistili výhru a po dvou duelech mohli slavit

Budějovičtí šli do poslední třetiny s jasným cílem dohnat hubený náskok domácích. Chvíli ještě drželi s Hradeckými krok, pak se ale k dorážce sám v brankovišti dostal Aleš Jergl a překonal bezmocného Hrachovinu – 3:1. A to nemuselo být od hráče s číslem 26 všechno, jelikož potom skvěle tečoval nahození Janka a cinkala spojnice.

Nejlepší střelec Mountfieldu Okuliar nezůstal schovaný ani proti Motoru; dorážka mu nejprve nevyšla a napodruhé mu zkazil radost gólman Jihočechů. Východočeská defenzíva spolu s Bartošákem ustála nápor Banesu. A pak nastaly poslední momenty utkání.

Hosté si před závěrečným náporem vzali oddechový čas a ponechali brankáře na střídačce. Situaci ale nesehráli dobře, ve vlastním oslabení dojel jako první kotouč Patrik Miškář a neměl problém uklidit ho do prázdné svatyně. Definitivně tak podtrhl vítězství 4:1, které před výjezdem do Litvínova přišlo náramně vhod.