ne 7.1.2024 | Eva Šafranková | Foto: Roman Mareš / Rytíři Kladno

Proti Kladnu opět výhra! Lvi přetlačili Rytíře 2:1 v prodloužení

Podruhé za týden proti Kladnu a znovu vítězně! Hradec nevstoupil do zápasu ideálně, když již ve třetí minutě inkasoval. Na začátku druhé třetiny to pro něj mohlo být ještě horší, ale druhý gól Kladna nebyl na základě trenérské výzvy uznán. Mountfieldu se naopak po polovině duelu podařilo v přesilovce díky Tomáši Pavelkovi vyrovnat. Další branky už nepadly, a tak se šlo do prodloužení, ve kterém rozhodl Christophe Lalancette. Lvi porazili Rytíře poosmé z deseti utkání hraných na ledě Středočechů, tentokrát 2:1.

Po utkání s Karlovými Vary, ze kterého získal Hradec alespoň bod po nájezdech, udělali trenéři v sestavě jen několik drobných změn. Marek Zachar se posunul do čtvrté formace, nedostalo se tak kvůli nemoci na Radovana Pavlíka. Místo třináctého útočníka pak zaujal Matěj Chalupa.

Kladno se rychle dostalo do vedení

Ve středečním vzájemném duelu otevřel skóre domácí Hradec a tentokrát se to povedlo domácím Rytířům. Již ve třetí minutě totiž přečíslení dvou na jednoho zakončoval Deven Sideroff, který bekhendovou kličkou zasunul kotouč za záda Jana Lukáše – 1:0. Záhy mohl Mountfield srovnat krok, když měl po faulu Jaromíra Jágra k dispozici přesilovku. V ní nebezpečně pálil Oliver Okuliar, za Landonem Bowem cinkla jen branková konstrukce. Poté se i hosté museli bránit, Středočeši ale zkrácenou početní výhodu nevyužili.

Po jejím skončení málem znovu udeřili, avšak nahození Ondřeje Slováčka proletělo těsně kolem levé tyčky. Východočechům se postupně dařilo zlepšovat pohyb. Využil toho třeba Jordann Perret, po jehož ráně se o dorážku snažil Jan Eberle, stojící před kladenským gólmanem, leč neúspěšně. Důležitým faktorem byla také úspěšnost vyhraných vhazování, ve které byli Rytíři mnohem lepší. Díky tomu měli puk častěji na hokejkách, a měli tak opticky navrch.

První třetina nebyla na střely ani tolik bohatá, oba týmy si zapsaly shodně šest pokusů. Když už se Hradečtí dostali do útočné třetiny, nebylo jim to moc platné, protože nic výrazného vytvořit nedokázali. V závěru to na druhé straně zkoušel Jaromír Pytlík z pravého kruhu, bránící Tomáš Pavelka však střelu srazil mimo dosah Lukáše. Poprvé v sezoně ze vzájemných střetnutí tak svěřenci Otakara Vejvody odcházeli po úvodním dějství s vedením 1:0.

Lvi srovnali díky využité přesilovce

Začátek prostřední periody měl totožný průběh jako v předchozí části, již ve 22. minutě totiž Kladno slavilo, když Václav Veber zamířil přesně k pravé tyči. Jenže radost mu dlouho nevydržela, protože hokejisté zpod Bílé věže si vzali trenérskou výzvu kvůli nedovolenému bránění na Lukáše a uspěli, a tak se pokračovalo za stavu 1:0. Východočeši chtěli vyrovnat, pokoušel se o to David Šťastný nebo Martin Pláněk, v obou případech byl proti Landon Bow.

To, že jsou Středočeši nejtrestanějším celkem v soutěži, potvrdili i během tohoto zápasu. Druhé oslabení ještě zvládli bez inkasování, to další už nikoliv. Ve 32. minutě nejprve Tomáš Pavelka střílel zprostřed modré čáry, brankář s kanadskou národností byl připravený. Následně však nejproduktivnější hradecký hráč překonal Bowa od pravého mantinelu mezi betony i díky cloně Olivera Okuliara – 1:1. Domácí se vyrovnávací trefy nezalekli, naopak svého soupeře mačkali. Delší tlak ukončil až zákrok Lukáše, jenž vychytal Devena Sideroffa.

Lvi si ale zanedlouho vypracovali také zajímavé možnosti. Mezi patřila i ta od Aleše Jergla nebo Giorgia Estephana z mezikruží. S oběma pokusy si Bow poradil. Potom mohli Rytíři své schopnosti předvést v početní výhodě, ve které pálili jednu ránu za druhou a Lukáš měl plno práce, ale nedovolil, aby hrací předmět prošel za brankovou čáru. A to ani v dalších minutách, kdy museli jít hosté opět do čtyř.

Třetí třetina o vítězi nerozhodla

Kladenští si do třetí třetiny přenesli výhodu pěti hráčů v poli, která trvala 41 vteřin, avšak nepotvrdili pátou nejlepší úspěšnost využití přesilovek. Posléze byly k vidění nepřesnosti od obou mančaftů. Občas nějaká střelecká příležitost přišla, ale nejednalo se o nic nebezpečného. Za domácí se ukázal například Václav Veber, na kterého Lukáš zareagoval vyrážečkou. Postupem času se ovšem hra poměrně otevřela, což mělo za následek šance na obou stranách.

Po hradeckém zaváhání v obranném pásmu si Lukáš po ráně Denise Kusého zahrál na fotbalistu a puk vyrazil maskou. Po komerční přestávce se musel mít na pozoru i Bow, jenže nakonec ani zasahovat nemusel, protože do přihrávky Alexe Tamášiho při brejku dvou na jednoho na Evana Jaspera sáhl jeden z Rytířů. Záhy měli Východočeši štěstí, že si po brejku Martina Procházky nesrazili kotouč do vlastní klece.

Po další nevyužité přesilovce Středočechů měl na holi tutovku z levého kruhu David Šťastný, jenže Bowa nepřekonal. Do protiútoku vyrazil ex-hradecký Radek Smoleňák, avšak Petr Kalina ho čistě zablokoval. Co se týká faulů, Lvi v tomto ohledu převzali roli. Kladno si totiž mohlo zahrát čtvrtou početní výhodu v řadě, tentokrát se mu ale moc nepovedla. Když v samotném závěru nerozhodl Oliver Okuliar ani Jordann Perret, šlo se do prodloužení.

Hradci vystřelil dva body Christophe Lalancette

V něm si sice obrovskou příležitost vytvořil Jaromír Pytlík, na Jana Lukáše však nevyzrál. Za to byli Rytíři potrestáni, když po minutě a dvaceti vteřinách nejlepší střelec Východočechů Oliver Okuliar vybídl Christopha Lalancetta, jenž nekompromisně zavěsil pod horní tyč. A už podruhé v sezoně v Kladně rozhodnul nastavený čas. Zatímco Kladenští padli počtvrté za sebou, Lvi v novém roce bodovali potřetí v řadě.

Jérémie Blain 0 0 0 -1 0