ne 19.11.2023 | Tomáš Kalas | Foto: Jakub Knap (HC Energie Karlovy Vary)

Třígólová smršť ve druhé třetině zajistila Lvům tři body z Varů!

To bylo drama! Přestože po čtyřiceti minutách svítil na kostce KV Areny stav 4:1 pro hradecké hokejisty, otevřený byl duel 20. kola až do poslední sekundy. Mountfield vytěžil tři body ze západu Čech především díky povedené druhé třetině, respektive pasáži trvající 133 sekund, ve které ze stavu 1:1 utekl na tři branky náskoku. Dopomohl k tomu i premiérový zásah Giorgia Estephana ve lvím dresu. Energie se pak sice dotáhla na rozdíl jedné trefy, skvělá práce hostů v závěru ale dělbu bodů nedovolila.

Po pátečním utkání s Třincem se marodka hradeckých Lvů rozšířila. Kromě již od reprezentační přestávky absentujícího Aleše Jergla a zraněného Marka Zachara musel vynechat duel na ledě Karlových Varů i Alex Tamáši. Do sestavy se tak podíval znovu Adam Novotný, jenž jenom den před nedělním zápasem pomohl na stejném ledě třemi asistencemi juniorům k výhře 10:3!

Opatrná první třetina neměla svého vítěze

Hned po minutě a půl měli Hradečtí šanci na vedoucí trefu. Christophe Lalancette využil toho, že Havlín propadl na útočné modré a nastartoval brejk 2 na 1 v tandemu s Matějem Chalupou. Přihrávku pro druhého jmenovaného ale zastavil hokejkou Dlapa. Východočeši byli však i nadále bruslivější a drželi se častěji na kotouči, veškeré jejich potenciální šance ale obrana Energie v čele s Dominikem Frodlem dokázala pokrýt.

Ani Patrik Bartošák na druhé straně nemusel řešit žádné zásadní situace. Ohrožen byl fakticky jenom na konci čtvrté minuty, když dostal přihrávku od Procházky Tomáš Rachůnek, jeho pokus ale hostující gólman spolehlivě vyrazil. Oba týmy si také zkusily hru v početních výhodách. Stejně jako Západočeši ale nedovolili, aby inkasovali popatnácté v sezoně z této herní situace, i Mountfield ukázal, proč má jedno z nejlepších oslabení v extralize.

Defenzivně vedená první třetina však jinak nabídla zcela vyrovnanou hru. Statisticky to bylo vyrovnané jak na střely na branku, kdy si oba celky připsaly po devíti zakončeních, tak i v otázce vhazování. Tam se celkově 14 buly dělilo mezi týmy rovným dílem. A také platilo, že v aréně otevřené v červnu 2009 diváci za prvních dvacet minut gól neviděli.

Čtyři branky, z toho tři za 133 sekund. Lvi vedli 4:1

Druhou třetinu odpálili Lvi stylově. K vedoucí trefě jim však dopomohlo podklouznutí Ondřeje Beránka ve vlastním obranném pásmu. Domácí plejer tak o puk přišel a Jasper našel napříč pásmem Filipa Pavlíka, kterému zakončení sice nesedlo, přesto dokázal odražený puk dopravit pro Olivera Okuliara. Nejlepší extraligový střelec navíc využil toho, že byl Frodl ze hry a trefil tak snadno prázdnou branku.

Vary na chvíli vypadly ze své role a zanedlouho to mohlo být o dvě branky, zakončujícímu Perretovi ale v závaru skvěle Dlapa zablokoval hokejku, čímž zabránil téměř jasnému gólu. A tak se skóre měnilo na druhé straně. Napadající Gríger obral o puk Chalupu za Bartošákovou brankou a předložil jej pro Ondřeje Procházku, který na začátku 26. minuty nadvakrát zakončil gólově.

Jenže hostům i nadále chutnalo a utekli až do vedení 4:1, na což jim stačilo jenom 133 sekund! Druhý gól týmu zaznamenal v čase 28:45 tvrdou střelou z mezikruží Giorgio Estephan, který se tak prosadil premiérově v hradeckém dresu! Šest sekund před vypršením první poloviny zápasu využil Mountfield i přesilovku díky skvělému důrazu Patrika Miškáře na brankovišti, a když povedenou pasáž hry završil po skvělé práci Lalancettea přesným zakončením z levého kruhu Tomáš Pavelka, tak se KV Arenou začal ozývat pískot. Východočeši nebyli ani daleko od páté trefy, Šťastný však v úniku trefil tyč.

Karlovy Vary snížily na rozdíl jedné trefy, Hradec ale tři body ustrážil

Jak začali prostřední periodu dobře hosté, tak začali tu třetí energetici. Dalimil Mikyska se skvěle rozjel po levém křídle a vyjel si skoro až k zadnímu mantinelu v útočném pásmu. Z velmi ostrého úhlu však zkusil zakončení na bližší tyč, které hradecké gólmanské jedničce propadlo za čáru. Očekávaný navazující nápor klubu z lázeňského města se ale nekonal. Naopak se mohl poprvé zapsat gólem do sezonních kronik Jan Eberle, Vladislava Habala, jenž vůbec poprvé střídal Dominika Frodla v brance, ale zachránila tyč.

Cesta za třemi body se Mountfieldu začala komplikovat v polovině 48. minuty. Patrik Marcel za podrážení Hladoníka dostal dvě minuty a Vary využily početní výhodu za 40 sekund. Gríger nalil na levý kruh Vítu Jiskrovi, který z první vymetl křížem vingl. Další vyloučení ze začátku 54. minuty, tentokrát pro Bohumila Janka, ale dokázali Lvi ubránit a stále drželi těsný náskok jedné branky.

Úleva přišla pro Hradec na začátku 57. minuty, kdy šel na trestnou domácí Dlapa a přesilovkové formace zkušeně držely kotouč tak, aby se Energie nedostala do nebezpečných situací. Domácí se ke hře bez gólmana dostali až zhruba půlminutu před koncem, výborná práce na mantinelu od bránících hráčů ale nedovolila, aby se Karlovarští mohli radovat ze srovnání. Výhrou 4:3 tak Lvi zapsali čtvrtou výhru z posledních pěti utkání.