pá 13.10.2023 | Eva Šafranková

Zpět na vítězné notě! Lvi přetlačili Moru 2:1 po nájezdech

Hradci se zatím na ledě soupeře daří. Ještě nikdy nepřijel domů s prázdnou, což se nestalo ani v zápase s Olomoucí. Domácí v úvodu neproměnili trestné střílení, v 10. minutě se naopak trefili hosté. Zatímco první třetina patřila Mountfieldu, ta druhá spíš Hanákům, kteří srovnali na 1:1. V závěrečném dějství mohly skórovat oba týmy, ale bez úspěchu. Utkání tedy dospělo až do samostatných nájezdů, které o vítězi mezi Lvy a Kohouty naposledy rozhodovaly v prosinci 2020. I tentokrát v nich byli úspěšnější hosté, kterým dva body přisoudil Jérémie Blain.

Útočné formace prošly po nevydařeném derby řadou změn. Nechyběl ale patnáctiletý Adam Novotný a z marodky se vrátil kapitán Jan Eberle. V sestavě naopak nebyli Matěj Chalupa a Petr Moravec. Místo Patrika Marcela nastoupil Michael Gaspar, který tak figuroval na pozici sedmého beka.

Nevyužité trestné střílení domácích, do vedení šli naopak Lvi

Jako první mohla skórovat Olomouc, a to velmi brzy po zahájení zápasu. Jan Bambula pronikl mezi dvěma hostujícími hráči, jenže byl faulován, a tak bylo po 50 vteřinách nařízeno trestné střílení. K němu se postavil Jakub Orsava, který zvolil bekhendovou kličku. Patrik Bartošák vyrazil puk za sebe a zdálo se, že skončil v síti. Video však ukázalo, že kotouč celým svým objemem neprošel brankovou čáru, a tak se pokračovalo za stavu 0:0. Mountfield mohl tento faul odčinit v přesilovce. Ačkoliv několikrát zahrozil, žádná ze střel neskončila v prostoru mezi třemi tyčemi.

Po delší době se o slovo přihlásili i Kohouti, jejichž kombinaci v útočném pásmu zakončil z hrany levého kruhu Aron Chmielewski, avšak rána letěla vedle pravé tyče. Poté opět tempo hry určovali hosté a za to byli odměněni. Oliver Okuliar vystihl chybu olomouckého beka na modré a forhendovou kličkou zamířil přesně – 0:1. Slovenský forvard s číslem osm si zapsal symbolicky osmou branku v sezoně, a potvrdil tak svou pozici nejproduktivnějšího hráče Lvů. Ti mohli záhy přidat druhý gól, Jordann Perret z těsné blízkosti trefil jen beton Branislava Konráda.

Východočeši svého soupeře téměř k ničemu nepouštěli, o čemž svědčí i celkový počet střel za první třetinu – 7:17 z pohledu domácích. Mora se provinila podruhé, toto oslabení ale zvládla na výbornou. Po vypršení trestu se mohl prosadit aktivní Aleš Jergl, jenž svým pohybem vyhnal Konráda mimo brankoviště, puk však na místo určení nedostal. V posledních vteřinách to zkusil ještě Rok Macuh, na jeho pokus do vzdálenějšího roku zasáhl Bartošák vyrážečkou.

Aktivnější Olomouc se dočkala vyrovnání

V prostřední dvacetiminutovce si první střelu zapsal Radovan Pavlík, který nabral po pravé straně rychlost a trefil hruď gólmana slovenské národnosti ve službách Hanáků. Mnohem výraznější možnost měli Olomoučané. Nejprve pálil Jan Bambula, po něm ještě dorážel Jakub Navrátil, přesouvající se Bartošák ale situaci zachránil. Kohouti měli vůbec nejhorší úspěšnost využití početních výhod ze všech týmů v nejvyšší soutěži, což potvrdili i v první z nich v tomto duelu.

Po vypršení trestu Oliver Okuliar prověřil Konráda, který záměr svého krajana vystihl a betony sklapl včas. Ve slibné pozici se po přihrávce z otočky od Davida Šťastného ocitl rovněž Christophe Lalancette, domácí brankář se však roztáhl a kanadskému útočníkovi znemožnil vystřelit. Mora tyto nepříjemné chvíle ustála a pak z nepřehledné situace před Bartošákem udeřila. Ve 34. minutě rána nejproduktivnějšího hráče Moravanů Roka Macuha doletěla až do horní části klece – 1:1.

Po vyrovnávacím gólu Olomouce obě strany otevřely více obranu, což spělo k tomu, že k vidění byly zajímavé příležitosti. Nejdříve Christophe Lalancette přestřelil, potom museli Lvi čelit přečíslení Kohoutů dvou na jednoho. Bartošák ale svým přesunem k pravé tyči zabránil jejich gólové radosti. Na opačném konci čelil úspěšně Konrád nahození Jérémieho Blaina od modré i následné dorážce Marka Zachara. Do kabin se tak po dvaceti minutách šlo za nerozhodného stavu.

Příležitosti na obou stranách, gól však nepadl

První čtyři minuty závěrečného dějství se nesly ve znamení nerovnoměrného počtu hráčů na ledové ploše. Hradečtí i Olomoučtí si zahráli početní výhodu, jenže nikdo ji využít nedokázal. Když hosté ustáli oslabení, mohl vzápětí nejmladší střelec Tipsport extraligy Adam Novotný dostat svůj tým do vedení. Hrací předmět se odrazil od zadního mantinelu, v rozhodující moment ale patnáctiletý forvard promáchl.

Moravané se stali na chvíli lepším mančaftem. Z pobytu v útočném pásmu však branku nevytěžili, i když od ní nebylo daleko. Jakub Navrátil tečoval nahození od modré čáry, Bartošák si ale dokázal poradit. Poměrně dlouhou dobu se hra nepřerušovala, došlo k tomu až po písknutí faulu jednoho z Východočechů. Paradoxně ve vlastním oslabení si Oliver Okuliar položil Konráda, kotouč však nepřehodil přes jeho beton.

Na opačné straně se zase parádním semaforem blýskl hradecký strážce svatyně, když do své lapačky ukryl ránu Lukáše Nahodila. Oba celky mohly zvrátit vývoj mače na svoji stranu, jenže pokaždé proti stáli gólmani, kteří předváděli výborné zákroky. V posledních minutách ale přicházely na řadu nepřesnosti, zápas směřoval pomalu do prodloužení a po odehraných šedesáti minutách bylo jasné, že každý tým získal alespoň bod.

Prodloužení nerozhodlo, v nájezdech byl úspěšnější Hradec

V prodloužení se na puku držel více Mountfield, z čehož také pramenily střely. Jérémie Blain nabil Christophu Lalancettovi, který pálil z první, ale mířil vysoko nad bránu. Rozhodnout mohl v brejku Aleš Jergl, který o kotouč obral Jakuba Navrátila, mezírku mezi Konrádovými betony však nenašel. Na řadu tak přišly samostatné nájezdy, ve kterých byli úspěšnější Lvi v poměru 3:1. Rozhodující trefu zaznamenal Jérémie Blain, jenž Branislava Konráda překonal mezi nohy. Východočeši tedy porazili Olomoučany 2:1 a s tímto soupeřem si poradili potřetí za sebou.