st 30.8.2023 | Eva Šafranková

Ztracené vedení. Dorost podlehl Liberci 2:3 v prodloužení

Dorostenci si naposledy proti Drážďanům pořádně zastříleli, tentokrát to byl ale úplný opak. Na první gól se čekalo až do 21. minuty, kdy se prosadil Hradec. Hosté mohli několikrát srovnat, jenže to se jim nepovedlo ani v přesilovkách. Mountfield naopak přidal další trefu. Liberec se poté zvedl, smazal dvougólové manko a vyrovnal 14 vteřin před koncem třetího dějství. V prodloužení Tygři svůj obrat dokonali díky hattricku Šimona Bělohorského. Lvi tak v posledním přípravném utkání prohráli 2:3.

Do posledního přípravného zápasu vstoupil o trochu aktivněji Liberec, který se dostal víc do hry díky početní výhodě. Záhy se ale i on provinil, a tak se hrálo ve čtyřech hráčích na obou stranách. Žádný z celků však pořádně nezahrozil. Pouze při zkrácené přesilovce Hradce Tobiáš Vítek přihrál na Ondřeje Páleníka, který zblízka trefil beton Sebastiana Charváta.

Na druhé straně se zaskvěl Marek Záruba, který se po střele Davida Hroudy roztáhl jak široký, tak dlouhý. Puk zůstal ležet na brankové čáře, odkud ho ale naštěstí pro Mountfield odpálil jeden z domácích. V následujících minutách bylo k vidění minimum šancí. Spíše se jednalo o osobní souboje a obě mužstva odváděla dobrou defenzivní práci. „V první třetině měl Liberec nějaké šance, ale my taky, i když jich bylo míň. Bylo to způsobené tím, že jsme nehráli moc s pukem a zbavovali se ho,“ říká Filip Klíma.

Otevřít skóre duelu se nakonec povedlo ve 21. minutě Východočechům. Ondřej Páleník obdržel kotouč od Tobiáše Vítka, jenž projel podél pravého mantinelu, a od levé tyče zakončil do odkryté klece. Sebastian Charvát se už nestihl přesunout – 1:0. Tempo hokeje se postupně zvyšovalo, z defenzivního obrazu hry se stal ofenzivní a oba gólmani byli opravdu zaneprázdněni. Především hradecký Marek Záruba, který vychytal několik obrovských příležitostí. V přečíslení tří na dva, které zakončoval Matěj Kučera, ale šestnáctiletého strážce svatyně zachránila branková konstrukce.

Hokejisté zpod Bílé věže nabídli svému soupeři tři početní výhody. „Určitě se budeme chtít vyloučení vyvarovat. Myslím, že se tam odpískalo zdržování hry, což bylo zbytečné,“ je si dobře vědom patnáctiletý forvard Lvů. Severočeši tak mohli srovnat krok, jenže Záruba si připisoval jeden zákrok za druhým a držel Mountfield. Poradil si i s pokusem Šimona Šejce ze slotu a forhendovým blafákem Davida Hroudy.

Obraz hry byl nadále velmi podobný, hrací předmět neustále putoval z jedné strany kluziště na druhou. Skórovat se nakonec podařilo přesně ve 48. minutě svěřencům Jiřího Janouška mladšího. Sám respondent Filip Klíma se v rohu ujal kotouče, bekhendem překonal Sebastiana Charváta a zvýšil vedení svého týmu na 2:0. Už to vypadalo, že si Lvi tento náskok pohlídají, ale opak byl pravdou.

O šest minut později totiž Tygři snížili zásluhou Šimona Bělohorského, který měl již několikátou šanci a konečně prolomil střelecké trápení. Na ránu z levého kruhu Marek Záruba nestihl zareagovat – 2:1. Hokejisté zpod Ještědí byli na koni a vyrovnávací branky se dočkali v power-play 14 vteřin před koncem. Záruba nahození od modré ještě vyrazil, ale na dorážku Šimona Bělohorského už byl krátký.

V prodloužení měli Patrik Hendrych a Ondřej Páleník tutové šance, avšak Charváta nedokázal překonat ani jeden z nich. To se Lvům vymstilo, protože ihned inkasovali. Hosté dokonali svůj obrat, když Šimon Bělohorský projel hřištěm a forhendem zakončil mezi Zárubovy betony, čímž si zapsal hattrick.

Ztracený dvougólový náskok musel Hradecké mrzet, ale i tak předvedli výbornou práci. „Myslím si, že jsme hráli jako tým výborně. I trenéři nás chválili. Nechali jsme si to ale utéct, když Liberec vyrovnal ve třetí třetině. Pak v prodloužení to byl takový smolný gól,“ komentuje hradecký mladík, jenž v minulé sezoně hrál v kategorii 9. tříd.

Východočeši tedy zakončili přípravné období porážkou s Libercem 2:3 po prodloužení. Z celkových třinácti utkání, které odehráli v průběhu července a srpna, se šestkrát radovali z výhry. Mountfieldu extraliga začne 6. září, kdy na domácím ledě přivítá Olomouc. Na čem by chtěli Lvi ještě do příštího týdne zapracovat? „Myslím, že bychom mohli víc potrénovat koncovku. A taky můžeme zlepšit pohyb. Když bude pohyb, tak budeme vyhrávat,“ uzavírá Filip Klíma.