Představujeme hradecké masky: Srdcové eso, Šílený Max i Ironman
Zatímco hráči v poli mají helmy jednotné, helmy hokejových brankářů jsou unikáty, které by se někdy daly dokonce označit za umělecká díla. Však na jejich designu často spolupracují renomovaní umělci. Samotní brankáři si dávají na vzhledu své helmy velmi záležet a nechávají si je kromě klubových symbolů a barev zdobit také svými osobními talismany, oblíbenými seriálovými postavičkami nebo třeba domácími mazlíčky. Nejinak na tom je hradecké brankářské trio.
Jaroslav Pavelka pokračuje s maskou z loňské sezóny
Hradecká gólmanská jednička si nechala masku z loňského ročníku. Co ji k tomu vedlo? „Vnímám to tak, že od té doby, co mám tuhle masku, se můj výkon posunul a cítil jsem také větší důvěru ze strany klubu. Myslím si, že mi maska přinesla štěstí a doufám, že mi přinese úspěch i letos,“ vysvětluje Jaroslav Pavelka.
Jeho masku zdobí klubové, hradecké i osobní motivy. „Nahoře mám znak klubu, vepředu oblíbené číslo 31. Na bradě jsou čtyři hvězdy, které symbolizují členy rodiny – mámu, tátu a oba bráchy. Dál tam je ťapka, což připomíná našeho psa, a na straně je srdcové eso. To představuje mojí manželku. Áčko proto, že se jmenuje Adéla, a srdcové z důvodu, že je to moje srdeční záležitost. Vzadu je letadlo, to je moje vzpomínka na tým Windsor Spitfires, za který jsem hrál v zámoří. Pak je tam česká vlajka a klasický hradecký lev,“ přibližuje pětadvacetiletý gólman.
Gólmani si nejčastěji mění masku před každou sezónou, ten hradecký ale udělal výjimku. „Nechal jsem si ji jen opravit, hlavně úchyty a pásky zevnitř, a také jsem si nechal vyměnit mřížku, která je zase černá. S maskou mi pomáhal Filip Luňák a myslím, že se mu opravdu povedla. Hodně se mi líbí, proto jsem si ji nechal i pro tuto sezónu,“ pokračuje bývalý mládežnický reprezentant.
A co se stává s maskami poté, co si gólmani pořídí nové? „Pokud jsou na konci sezóny ještě v dobrém stavu, většinou se dávají do mládeže. Některé moje věci z minulosti má i táta ve své kanceláři, například jednu moji masku z Kanady, také jednu hradeckou a dokonce jsme si schovali vyrážečku, do které se mi jednou zarazil puk,“ dodává s úsměvem hradecká jednatřicítka.
Brandon Maxwell má na masce hradecké symboly
Nová akvizice v brankovišti Mountfieldu HK ze Spojených států, Brandon Maxwell, si pochopitelně nechal udělat masku novou. Po svém příchodu na východ Čech nosil helmu určenou pro olympijské hry 2018 v Jižní Koreji v americkém designu, od začátku sezóny už má však ryze hradeckou.
Kdo mu jeho masku pomohl navrhnout a vytvořit? „Strašně se mi líbila loňská maska Patrika Rybára, takže jsem oslovil Petera Wolfa, který mu ji dělal. Je to opravdu talentovaný umělec a myslím, že s mou maskou odvedl skvělou práci, jsem s ní hodně spokojen,“ zamýšlí se na úvod rodák z floridského Winter Parku.
S většinou vzorů, které mají na masce být, přišel sám brankář. Zároveň se na jejím vzhledu ale podílel také zmíněný designer. „Chtěl jsem helmu vyzdobit tak, aby byla co nejvíce spjata s hradeckým klubem, a to se Peterovi opravdu povedlo. Kromě toho i sám přispěl jedním nápadem. Na bradě mi namaloval stejnou masku, kterou nosil hlavní hrdina ve filmu Šílený Max, a vypadá fakt dobře,“ líčí sedmadvacetiletý brankář.
Dále přibližuje, co přesně je na jeho nové helmě vyobrazeno a proč. „Hradec je jako město krásné, proto jsem si na masku nechal nakreslit jeho siluetu. Dále tam mám logo klubu, nahoře je nápis Hradec Králové. Zezadu jsem si nechal namalovat vlajku města a také znak. Žlutá barva je jedna z městských barev, takže tu jsem chtěl určitě na masce mít. Ze strany je moje číslo a také přezdívka Max,“ popisuje americký reprezentant.
Daniel Dvořák se těší na svou první vlastní masku
Třetím do brankářské party je mladá hradecká naděje Daniel Dvořák. Pro toho je nová maska prakticky první, kterou si nechal speciálně vytvořit. „Doposud chytám s maskou po Adamovi Svobodovi, takže tohle bude moje prvotina. Masku jsem vymýšlel sám a nástřik mi bude dělat Filip Luňák,“ prozrazuje osmnáctiletý hokejista.
„Bavil jsem se s lidmi z Foxartu a s panem Korálem, kteří masky vytváří už dlouho, a podle nich by měla výroba trvat asi tři až čtyři týdny. Ještě před vyhotovením dostanu od Filipa nějaký hrubý návrh, ale asi to ještě nebude nic přesného,“ říká mládežnický reprezentant, který tedy na nedílnou součást gólmanské výstroje ve svém vlastním stylu ještě čeká. Zbrusu nová helma by měla dorazit co nevidět.
Jaké symboly na ní budou a kde hledal inspiraci? „S gólmanem z juniorky Denisem Vackem jsme se shodli, že na masce by neměla chybět Bílá věž jako dominanta města, která pro mě jako pro Hradečáka hodně znamená. Když někdo zmíní Hradec Králové, každý si hned představí Bílou věž,“ má jasno.
Kromě toho nebudou chybět na masce další motivy. Daniel Dvořák přemýšlel nad jejím vzhledem přibližně dva měsíce. „Nahoře bude logo Mountfieldu HK, aby každý hned věděl, že jsem z Hradce. Dole na bradě chci mít svoje číslo 91 a na straně bude nejspíš lev, asi podobný tomu v klubovém logu, jak brání městský znak. Zadní část pak budou zdobit postavy z mých oblíbených filmů – Thor a Ironman,“ upřesňuje Daniel Dvořák.